Hibe Destekli Hayvancılık 2019-2020 Destekleri! 2019 Hayvancılık Hibesi Almak İçin Şartlar

Hibe Destekli Hayvancılık 2019-2020 Destekleri! 2019 Hayvancılık Hibesi Almak İçin Şartlar

Türkiye’de tarım ve hayvancılığı geliştirmek ve tarım ve hayvancılık sektörüne teşvik amacıyla birçok uygulama yapılıyor. Bu uygulamalardan biri olan Hayvancılık için hibe desteği 2019 ve 2020 yıllarında da vatandaşlara snulacak.

Türkiye’de vatandaşlara yönelik birçok sosyal proje hayata geçiyor. Bu projelerden biri olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve teşviği için çiftçilere küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan ve kümes hayvanı alımı konusunda destekler yapılmaktadır. Bu projenin bir diğer amacı ise, kırsal kesimden kentlere göç eden çiftçilerin geri dönerek kendi bölgelerini kalkındırmalarına da destek olmaktır. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP) VE Konya Ovası Projesi (KOP) projeleri kapsamında yer alan illerdeki hayvancılığı geliştirmek ve çiftçilere destek olması amacıyla devlet tarafından hibe sağlanıyor.

2019 Hayvancılık Hibesi Almak İçin Belirlenen Şartlar Nelerdir?

  • Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıtlı olarak minimum bir yıl tarımsal faaliyet yapmış olmak,
  • En az 10 tane büyükbaş hayvan ve en çok 50 büyükbaş hayvan alacak olmak,
  • Küçükbaş hayvan kategorisinde ise en az 100, en çok 200 hayvan satın almak,
  • Yeni bir ahır inşa etmek ya da mevcut ahırın onarımı,
  • Teke, koç ya da damızlık boğa tedariği,
  • Hayvancılık faaliyetlerinde kullanılacak araç gereç ve makine alımları için hibe sağlanacaktır.

Devlet Ne Kadar Hibe Verecek?

Hayvan alımları ya da her türlü hayvancılık faaliyetlerinde kullanılacak olan devlet tarafından verilen hibe, yapılacak olan masrafın 50%’lik kısmı olacak. Önek vermek gerekirse, alım yapılacak olan büyükbaş hayvanın toplam maliyeti 50.000 Türk Lirası tutuyor ise devlet bu paranın 25.000 Türk Lirası olan kısmını karşılayacak.

Hibe Başvuru Süreci

Hayvancılık hibesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri bölgelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerine başvuru yaparak, hazırladığınız projeyi onlara sunacak. Bakanlık tarafından projenin onaylanması doğrultusunda işlemler başlayacak. Hibe alması için onay çıkan vatandaşlar, hibelerini Ziraat Bankası aracılığıyla alacak. Ziraat Bankası bu işlemler için 0.2% oranında komisyon almakta.

Hibe Başvuru Tarihleri

Devlet tarafından zaman zaman uygulanan bu proje 2019 yılı için de tekrardan uygulanmaya başladı ve proje 2023 yılına kadar devam edecek. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvurularını 01.01.2019 - 31.03.2019 tarihleri arasında ilgili bakanlık aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Bankalarda kredi notu düşük olan vatandaşlar da, başvurularını kredi notuna dikkat etmeden gerçekleştirebilmektedir.

Genç Çiftçi Projesi

Devlet tarafından geçtiğimiz yıllarda kırsal kesimde ve kentlerde yaşayan gençleri tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönlendirmek amacıyla başlatılan Genç çiftçi Projesi bu yıl da Mayıs ayında netlik kazanacak.

Türkiye’de ayrıca tarım ve hayvancılık dışında birçok sektörde hibe desteği veren kuruluşlar bulunuyor. Bu kuruluşların başında gelen KOSGEB, özellikle kadın girişimcilere yönelik yaptığı hibe projeleri ile birçok kişiyi iş sahibi yapıyor.