13 Ekim 2019 Pazar 08:41
Hayvancılık kredisi nasıl alınır? Hayvancılık hibeleri verilen iş alanları hangileridir? Kredi ve hibe başvuru şartları
Takip Et:

Hayvancılık Hibeleri Hangi Alanlarda Verilir?

Hayvancılık hibeleri verilen iş alanları ise şu şekildedir;

Ahır ve ağıl projeleri

Kültür balıkçılığı sabit yatırımları

Sürü yönetim sistemleri

Sağım sistemleri

Yem ezme ve dağıtma makineleri

Süt soğutma tankı alımı

Padok demir seti

Hayvan tartısı

Buzağı kulübesi

Kaba yem depoları

Et ve süt işleme ve pazarlama tesisleri

Tavuk yetiştiriciliği konulu sabit yatırımlar

Hayvancılık hibeleri dahilinde yatırım yapmak mümkündür. Fakat kümes hayvancılığı en fazla kredi kullanan alan olmuştur. Bankaların vermiş olduğu hayvancılık hibeleri ise düşük faizli kredilerdir. Bir yandan da KOSGEB tarafından verilmiş lan hayvancılık kredileri, hibeler ve faizsiz krediler dahilinde kullandırılır.

Hayvancılık desteklerinde oranlar

81 şehir için farklılık gösteren hayvancılık destek tutarı kişiler, normal buzağıları için hayvan başına 350 TL kredi desteği sağlayabilmektedir. Fakat çiftçi kayıt sisteminde kaydedilmiş olan hayvanların kredilerde ki hayvan başı değerinde artış gerçekleşmektedir. Buzağında soy kütüğüne Çiftçi Kayıt Sistemi aracılığı ile kaydetmesi durumda hayvan başına 500 TL destek almaktadır. Buzağılar içinde döl kontrolü yapılması durumda 50 TL tutarında ek ödeme verilir.

Hayvancılık kredisi verecek olan kurum ve kuruluşlar

Destek almak isteyenler için verilen destekler konusunda hayvanın cinse ve üretim şekline göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kurumlar ise yalnızca damızlık hayvanlar için kredi fırsatı sunarken yalnızca arıcık için hayvancılık kredisi veren kurumlar da vardır. Bu kurumlar ise;

Bankalar: hayvancılık için banka kredileri, tüm hayvancılık türleri için verilebilmektedir. Krediler, belirli bankalar için sadece hayvancılık kredisi olarak verilmekte iken, bazı bankalar bu kredileri ihtiyaç kredileri kapsamında sunar.

KOSGEB: KOSGEB girişimcilik kursu alınmasından sonra verilecek hayvancılık kredisi için direkt olarak canlı hayvan kredisi vermemektedir. KOSGEB kredisi ile canlı hayvan alımı mümkün değildir. Ancak yem alımı, kümes desteği gibi desteklerle bir çiftlik kurmak mümkündür.


Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği: sadece soy kütüğüne kayıtlı damızlık sığırlar için bu kurumdan kredi alınabilmektedir.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı: Dönemsel olarak sağlanan desteklerle buradan kredi almak mümkündür.

Kooperatife kayıtlı olunması halinde üyesi olunan kooperatiflerden yardım alınabilmektedir.

İl ve İlçe Hayvancılık Müdürlükleri: Hiçbir kooperatife üyeliği bulunmayanlar ve işe yeni başlayanlar, buralardan destek alabileceklerdir.

Koyun ve keçi yetiştiriciliği alanında ise, İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği’ne başvuru da bulunulmalıdır. Fakat yapılmış olan başvuru için limitler ise 15-20 koyun arasında bulunmaktadır. Bunun yanında süt veren hayvanlar için kullanılacak olan süt primlerinden faydalanmayı arzulayan kişiler, Bakanlıklara başvurularını yapmaları gerekir. Süt desteğinden yararlanabilmek için kişiniz inek, manda, keçi gibi hayvanların sütlerinin soğutulmuş duruma gelene kadar olan işlemelerin hepsinde devlet desteği almayı kabul etmiş olması gerekir.

Hayvancılık kredisi dahilinde alınmış olan ipek böceği yetiştiriciliği bir kutu ipek böceği tohumuna 70-75 TL arasındadır. Yaş koza alınması durumunda fiyat 50 TL ye kadar inmektedir. Arı kovancılığı ile uğraşmak isteyen kişilerin kovan başına 10 TL destek alabilir. Ana arının fiyatı arı başına 15 TL damızlık arı sahibi olmak isteyenler için de 40 TL değerinde bir destekten yararlanabilirler. 3 sene süreyle arıcılık faaliyetlerine devam edeceğine dair taahhüt vermektedir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri

KOSGEB devamlı olarak eğitimlerine katılmış olması alınan eğitimlerde başarı göstermiş olması şarttır. KOSGEB desteklerinden faydalanma şartları ise;

Çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunmalıdır. Aynı zamanda sistemde hayvanlarının soy kütüğü belirlenmiş olmalıdır.

Kayıttan sonra detaylı proje dosyası hazırlanmalıdır. Bu dosya ile Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe merkezine başvuru yapması gerekir. Yapılacak başvuru değerlendirmeye alınır.

18 yaşını aşmış olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Devlet hazinesi ile verilen diğer desteklerden faydalanmamış olmalıdır.

Hayvanların Türk-Vet sistemine kaydının yapılmış olması gereklidir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

KOSGEB destekli veya KOSGEB desteksiz olarak verilir. KOSGEB destekli krediler ise faizsizdir. Faizli olan bölüme KOSGEB kendisi öder. Geriye sadece borcu varmış gibi kredi tutarını ödetir. Bu durumda alacakları bu krediler aynı anda vadede kolaylık sağlanarak alıcılar ile buluşulur. KOSGEB destekli hayvancılık kredileri Ziraat Bankası aracılığı ile 3 aydan 12 aya kadar ertelenebilir.

Başvuruyu yapan kişi, hayvanları ile ilgili bilgiler güncel olmak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmalıdır.

Kredi notu, bu destek için önem taşımaktadır. Kişinin kredi notu en az 1200 olmalıdır.

Kişi, hazırladığı projeyi bankaya ve bakanlığa sunarak onay almalıdır.

Kişi, sermayenin %25’ine sahip olmalıdır.

İş Bankası Hayvancılık Destekleri

İş bankası özel bankalar arasında olmasına rağmen 50.000 TL hayvancılık kredisi verme yetkisi bulunan bankalardandır. 12 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli olarak kullanılan kredide ipotek ve kefil isteme gibi hakları mevcuttur.

Vakıfbank Hayvancılık Destekleri

Bankanın 50.000 TL’ye olan hayvancılık kredisinde Arazi alımı, hayvan alımı, hayvan sağma, yetiştirme konularında da maddi teminatlara bu banka hayvancılık kredileri ile çözüm altenatifleri sunmaktadır.Son Güncelleme: 13.10.2019 08:41
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler