Hayvancılık desteklerinin ödeme tarihi açıklandı

Hayvancılık desteklerinin ödeme tarihi açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi açılış töreninde hayvancılık desteklerinin Haziran ayında ödeneceğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi hakkında detaylar paylaşıldı. Bakan Bekir Pakdemirli 70 milyon lira yatırım bedeline sahip olan TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi açılış törenine katıldı. Törende hayvan destek ödemelerine ilişkin konuşan Bakan Pakdemirli, çiftçilere verilecek destek ödemelerinin Haziran ayında başlayacağını belirtti.

Proje ile yılda iki ürün alınacağını ve bunun ülke ekonomisine 4 kat daha fazla katkı sağlayacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, ''TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi ile tek tuşla binlerce dönüm araziye aynı anda sulama aktif olacak. Arazilerde bulunan nadas sistemi kaldırılarak, arazilerde bulunan bitki çeşitliliği verim ve kalitede artış görülecek.''

Bakan Bekir Pakdemirli tarım sektörünün desteklendiğini belirterek şunları söyledi: ‘’Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsım ve aziz milletimiz adına şükranlarımızı arz ediyorum, son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın Bakanlığımıza ve çiftçilerimize verdiği desteklerle ülkemize güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırdık’’

Hayvancılık desteklerinin ödeme tarihi açıklandı

Üretim konusunda gösterdikleri faaliyetler ile ülke ekonomisini kalkındıran çiftçilere verilen destek ödemelerinin tarihini açıklayan Bakan Pakdemirli, ödeme tarihini açıkladı. Bakan Pakdemirli:

‘’Bakanlık olarak tarımsal üretim desteği, bütçemizden en büyük payı yani elimizdeki bütçenin %8 ila %9’unu Şanlıurfa’ya ödüyoruz. Tabi Şanlıurfa’ya gelmişken güzel haberler vermezsek olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere, TMO’nun sert ekmeklik buğday alım fiyatını ton başına 1350 liradan 1650 liraya yükseltiyoruz. Ayrıca çiftçilerimize hububatta 230 lira ton başına prim ve destek ödemesi yapacağız. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 lira olacak.’’dedi.

Hayvancılık destekleme ödemelerinin Haziran ayı itibariyle hesaplara aktarılacağını ve Mayıs ayında ödenmesi planlanan 6,6 milyar lira hayvancılık destek ödemelerinin 5,1 milyar lirasının ödendiği belirtildi. Haziran ayı destek ödemelerine ise 131 milyon liralık bütçe ayırarak ödemelerin gerçekleşeceği kaydedildi.

Hayvan başına destekleme ödemeleri

Buzağı-Malak Desteği

Hayvan Başına Ödeme

​Anaç Manda Desteği

​250 TL

​Malak

​150 TL

​Soy kütüğüne kayıtlı manda

​400 TL

​Soy kütüğüne kayıtlı Malak

​400 TL

​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri

​200 TL (ilave)

4 Ay ve Üzeri Buzağı ve Malak (81 İl kapsamında)

350 TL

Döl Kontrolü

50 TL (İlave)

Soy kütüğü (81 İl kapsamında)

500 TL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.