17 Nisan 2020 Cuma 13:13
Geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım devlet yardımı nasıl yapılır? 1.000 TL Sosyal yardımdan kimler yararlanabilir?
Takip Et:

Önceki yıllarda da verilen ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlara tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs yardımları da eklendi. Geliri olmayan ihtiyaç sahiplerine yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle yardım verilecek. Mart ayının ortalarında ülkemizde de rastlanan Koronavirüs salgını nedeniyle birçok önlem ve destek paketi yürürlüğe konulmaya devam ediyor. Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi kapsamında daha öncesinde sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere bin TL’lik yardımlar yapılmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 3. fazda sosyal destek sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 1.000 TL’lik sosyal yardım ödemelerinin 1. Faz ödemeleri gerçekleşti. Bu ödemeler, hiçbir başvuruya gerek duyulmaksızın Bakanlığın belirlediği kişilere ödendi. 2 milyon 111 bin haneye ödemeler gerçekleşti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli bir şekilde her ay aktarılan kaynağı 135 milyon TL’den 180 milyona çıkarıldı.

Birinci Faz ve İkinci Faz yardımlarından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şartları taşıyan daha önceden de sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileler yararlandı.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Sosyal Yardım Yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre 1.000 liralık maddi yardımdan yararlanamayan 2 milyon 300 bin haneye ikinci fazda yardım yapılacak. Toplamda 4.4 milyon ihtiyaç sahibi ve geliri olmayan hanelere yardım yapılacak. Berat Albayrak ve Zehra Zümrüt Selçuk’un beraberliğinde yürütülen çalışma ile Koronavirüs salgın sürecinde geliri olmayan, çalışamayan ihtiyaç sahibi aileler yararlanacağını böylelikle salgının insan üzerindeki ekonomik zararı azaltılacağını planlanıyor.

Sosyal Yardımdan Kimler Yararlanabilecek?

Birinci ve ikinci fazda ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bin liralık maddi destek yardımı 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunları kapsayan kişilere verilmiştir. Bu kişiler şöyle belirtilmiştir:

 • 65 Yaş aylığı alanlar,
 • Engelli ve engelli yakının aylığı alanlar,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardım alanlar,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım alanlar,
 • Çoklu doğum yardımı alanlar,
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alanlar,
 • Öksüz ve yetim aylığı alanlar,
 • Silikozis aylığı alanlar,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım alanlar.

Bu şartları taşıyan 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanunu kapsayan kişiler 1. faz ödemeleri Nisan ayının başlarında almıştı. 2. faz yardımlarından ise yine yukarıda belirtilen kişiler alacaktır. 3. faz yardımları ise 1. ve 2. faz yardımından farklı olacak ve başvurular üzerine sağlanacak. Daha öncesinde sosyal yardım almamış kişiler belirtilen tarihte e-Devletten başvuru yaparak üçüncü faz yardımlarından faydalanabilecek.

1. – 2. – 3. Faz Ödeme Tarihleri

Nisan ayında ödenen birinci faz yardımları kişinin doğum yılının son rakamına göre;


0 ve 5 olanlar 1 Nisan,

1 ve 6 olanlar 2 Nisan,

2 ve 7 olanlar 3 Nisan,

3 ve 8 olanlar 4 Nisan,

4 ve 9 olanlar 5 Nisan tarihinde verilmişti.  . 2. ve 3. faz ödemeleri ile ilgili tarihler henüz açıklanmamıştır.

Sosyal Yardımlar Evlere mi Teslim Edilecek?

1.000 TL’lik sosyal yardımların ödemeleri, evlerden teslim edilmişti.  Koronavirüs sürecinde vatandaşların toplu alanda bulunmamaları için alınan kararda sosyal destek ödemeleri PTT görevlileri ve bekçiler tarafından ikamet adreslerine teslim edildi. Birinci faz yardım ödemeleri vatandaşlara ikamet ettikleri adreslere teslim edildi. 2. Ve 3. Faz yardımları ile ilgili olarak tarihler ve ödeme şekilleri açıklanmadı fakat ödemenin aynı şeklinde olması planlanıyor.

 

3 Fazda Gerçekleşecek Sosyal Yardımlar

Koronavirüs salgın mücadelesinde çalışamayan, geliri olmayan ve dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü sosyal yardımlar 3 faz halinde gerçekleştiriliyor. Böylelikle; 1 faz kapsamında 2 milyon 111 bin aileye 1000 lira maddi yardım yapılırken 2. faz yardımlarında 2 milyon 300 bin aileye 1000 lira maddi destek verilecek. 3. faz yardımlarında ise daha önceden sosyal yardım almamış vatandaşlara 1000 lira sosyal yardım verilecektir.

İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara Maddi Yardımlar Nelerdir?

Geliri olmayan, ihtiyaç sahibi muhtaç kişilere yapılan sosyal yardımlarının 2020 yılı güncel ödeme miktarları şu şekilde belirtilmiştir:

 • 65 yaş ve üstü vatandaşlara 672,81 TL,
 • Engelli ve engelli yakınına aylık 1.519 TL,
 • Engel oranı %40-69 arası olanlara aylık 537,08 TL,
 • Engel oranı %70 ve üzeri olanlara 805,62 TL,
 • Anne babası olamayan öksüz ve yetim programı kapsamında aylık 100 TL,
 • Dul kadınlara aylık 275 TL,
 • Doğum yapan annelere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içinse aylık 600 TL,
 • İkiz çocuklara çoklu yardım kapsamında çocuk başına 150 TL,
 • Okul yardımı kapsamında çocukların okula devamı için 35 TL-60 TL
 • Asker ailelerine iki ayda bir 550 TL, aylık 275 TL,
 • Asker çocuklara aylık 100 TL,
 • Tüberküloz ve SSPE hastalarına aylık 1.460 TL,
 • Tüberküloz hastalarına bakanlara aylık 600 TL,
 • Kronik hastalığı olan ve cihaz kullanan hastalara aylık 200 TL.

 Son Güncelleme: 17.04.2020 13:13
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler