Gebze-Halkalı Marmaray Metro Hattı Konut Fiyatlarını Yükseltti

Gebze-Halkalı Marmaray Metro Hattı Konut Fiyatlarını Yükseltti

Gebze-Halkalı-Marmaray metro hattı hizmete açıldı ve buna bağlı olarak hattın geçtiği yerlerdeki konut fiyatlarında da artış gözlemlendi. Özellikle Gebze ve Halkalı’da konut fiyatları yüksek oranlarda arttı.

Gebze-Halkalı-Marmaray metro hattı faaliyete geçti. 76 kilometrelik hattın geçtiği güzergahtaki konut fiyatlarında artış yaşandı. İstanbul’da son 4 senede en yüksek konut fiyatları Yeşilköy, Üsküdar ve Gebze’de gerçekleşti.

Gebze-Halkalı-Marmaray Hattı hizmete açıldı. 5 senedir Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasında yolcu taşıyan Marmaray hattı, İstanbul Halkalı ve Gebze arasındaki ulaşımı 115 dakikaya indirdi. Haliyle metro hattının geçtiği yerlerdeki konut fiyatları da artış oldu.

Gelecek yıllarda konut fiyatlarındaki yükselişin Tuzla, Pendik ve Küçükçekmece’de olması bekleniyor. Endeksa’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Küçükçekmece’de ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 187 TL, ortalama konut fiyat satış fiyatının da 318 bin 700 TL olduğunu ve amortisman süresinin ise 20 sene olduğunu ifade etti.

Gebze-Halkalı Marmaray Metro Hattı Konut Fiyatlarını Yükseltti

Metro hattının ilk durağı olan Gebze’de konut fiyatları özellikle son 5 senede %51 artış gösterdi. Gebze’de ortalama konut metrekare konut satış fiyatı 2 bin 900 TL, ortalama konut fiyatı 229 bin 900 TL olduğu kaydedildi. Hattın en batısında olan Halkalı’da ise konut satışları %33 oranında arttı.

Ayrıca İstanbul Tuzla’da da konut fiyatları son 4 yılda %26 oranında arttı. Tuzla’da ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin TL, ortalama konut fiyat satışı ise 330 bin TL olarak hesaplanıyor. Tuzla’da amortisman fiyatının ise 26 yıl olduğu ifade edildi. Tuzla’ya yakın semtlerden Pendik’te de konut fiyatları son 4 yılda %25 oranında artış gösterdi. Pendik’te ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 914 TL ve ortalama konut satış fiyatı ise 305 bin 970 TL olarak işlem görüyor. Pendik’te amortisman süresinin de 26 sene olduğu belirtildi.