10 Mayıs 2020 Pazar 16:23
Fakirlik maaşı nasıl alınır? 2020 Muhtaçlık aylığı başvuru şartları
Takip Et:

Uzun yıllar boyunca devlet tarafından yardıma muhtaç kişilere çeşitli maddi yardımlar yapılmaktadır. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu yardımlar sonucunda ihtiyaç sahibi kişilere destekler iletilmektedir. Ancak bazı zamanlarda bu yardımların takibini yapmak biraz zorlaşabilmektedir. Bundan dolayı başvuru yapmanız, desteğin alınması için önemli bir adımdır. Bu başvurular kolay ancak bazı şartlar altında bazı şeylerin elde bulunması gerekmektedir.

Fakirlik maaşı nasıl alınır? 2020 başvuru şartları

Ülkemizde yardıma muhtaç kişilere sunulan yardımlar genellikle 4 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmaktadır. 18 yaşından büyük olan engelli kişiler ve 18 yaş altı olan engelli çocuğu bulunan vatandaşlar ayrıca annesi veya babası bulunmayan yetim statüsündeki çocuklara da aylık maaş ödenmektedir. 2020 senesinden beri muhtaçlık destek miktarı 914,49 TL olmaktadır. Aile içerisinde bulunan bir kişi muhtaçlık maaşını alabilir. Bununla birlikte aylık kazancı düşük olan ailelere ve orta öğrenim görmekte olan çocuklarına eğitim desteği de sunulmaktadır. Bu yardımlar için yapılacak olan başvurular öğrenim yılının başladığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde bölge müdürlüklerine yapılmaktadır.

Muhtaçlık aylığı için nereye başvurulur?

Muhtaçlık aylığı ödemeleri başbakanlığı bağlı olan vakıflar genel müdürlüğünce sağlanmaktadır. Başvuruda bulunan kişilere vakıflar kanunlarına göre aylık bağlanır. Bu maaş başvuru yapan tüm kişilere sunulmaz. Bu aylığı alabilmek için bazı gereksinimler yerine getirilmelidir.

Hangi şartlara sahip olmak gerekir?

Aşağıda belirttiğimiz şartları sağlamanız sonucunda fakirlik maaşını alabilirsiniz.

 • Öksüz veya yetim olup yardıma muhtaç olan çocuklar
 • %40 ve üzerinde engel durumu olup yardıma muhtaç olan engelliler faydalanabilmektedir.
 • Bunların yanında ekstra şartlar da aranmaktadır.
 • Herhangi bir sosyal güvenceniz olmayacak.
 • Herhangi bir gelire sahip olmayacaksınız.
 • Aylığınız olmayacak.
 • Mahkeme kararı ya da kanun maddelerince bakım altına alınmamış olmak gerekir.

Kazancı bulunan bir taşınır veya taşınmaz eşyanız olmayacak ve ya bu maldan kazandığınız para alacağınız fakirlik maaşını geçmemesi gerekmektedir.

Fakirlik belgesi ile maaşı çeşitli kurumlarca sağlanmaktadır. Yoksulluk kağıdı muhtarlıklar tarafından verilir.

Başvurular aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir;

 • Muhtaç durumda olan çocuğun annesinin ve babasının sağ olup olmadığı,
 • Çocuğun babasının veya annesinin şehit olup olmadığı,
 • Ailenin birlikte yaşayıp yaşamadığı, ayrı olup olmadıkları,
 • Ayrı olan ailelerde nafaka ödenip ödenmediği,
 • Kişinin sosyal güvencesinin olup olmadığı,
 • Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunca bakım veya yardım yapılıp yapılmadığı,
 • Aylık kaç para geliri olduğu,
 • Engel özür oranı %40 ile %59 Arası, %60 ile %70 Arası, %80 üstü
 • Özürlü vatandaşın evli veya bekar olma durumu,
 • Evde bakım parası alıp almadığı,

2020 Yılı itibari ile muhtaçlık maaşı ne kadardır?

Desteklerden faydalanabilmek için belirlenen bazı gereksinimlere uymanız halinde yani anne ve babanız bulunmuyorsa %40’ın üzerinde engelli olarak sayılıyorsanız 2020 senesi için alabileceğiniz muhtaçlık maaş miktarınız 817 TL olacaktır. Ödenecek bu paraları PTT veya Ziraat bankası üzerinden alabilirsiniz. Yaptığınız başvuru onaylanırsa, sizin adınıza bir hesap açılacaktır. Bunun ardından istediğiniz kurum üzerinden fakirlik maaşınızı alabilirsiniz.

Yardıma muhtaç kişilere maddi yardımda bulunan bazı iş adamları ve zengin kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler başvuruları göz önünde bulundurularak yardıma muhtaç kişilere para ödemesi gerçekleştirir.

Bölge müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru nasıl yapılır?

3 farklı yöntemle yapılabilir;

 1. İkamet ettiğiniz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne giderek şahsi olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
 2. Posta yolu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Vakıflar Genel Müdürlüğü intenet adresi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Belirttiğimiz gereksinimlere uymuş olan kişiler başvurularını kolay bir şekilde yapabilir. İlk olarak başvuru formunun doldurulması gerekir. Eğer engellilik durumu varsa, bu engelliliğinizi gösterecek sağlık raporunu fakirlik maaşı formunda belirtmeniz gerekir. Bir engeliniz bulunmuyorsa bu işlemi yapmanıza gerek yoktur. Başvuru evrakları tamamlandığında vakıflar genel müdürlüğü’ne giderek veya posta yöntemiyle gönderim yapabilirsiniz. İntenet üzerinden de başvurular olmaktadır. Yaptığınız başvurunuz hızlı bir şekilde vakıflar genel müdürlüğü tarafından değerlendirilecektir.

Başvuru nasıl yapılır?

Başvuru yapabilmeniz için gereken evraklar şunlardır;

 1. Muhtaçlık maaşı başvuru evrağı
 2. Engelliler için özrünü gösteren bir sağlık belgesi.

Başvuru sorgulama

Muhtaçlık maaşınızı 0312 415 50 00 (10-Hat) numaralı telefon üzerinden sorgulayabilir ve takip edebilirsiniz.

Muhtaçlık maaşından yararlanmak istiyorsanız, valilik, kaymakamlık, sosyal destekleme kuruluşu ve muhtarlıklara başvuruda bulununuz. Durumunuza bir engel olacak bir olay bulunmadığı zaman fakirlik aylığınızı her ay boyunca düzenli bir şekilde alabilirsiniz. 2020 senesine ait olarak bu maaş miktarlarında bir artış söz konusu olduğu zamanlarda sizlere aktaracağız. İhtiyaç sahibi olan yaşlılara sağlanan aylıkların 2020 senesi için 1000 TL olması konuşulmaktadır.Son Güncelleme: 10.05.2020 16:23
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler