EYT yasası çıkacak mı, ne zaman çıkacak? Eyt'de son durum gelişmeleri neler? Son dakika  güncel EYT haberleri ve gelişmeleri

EYT yasası çıkacak mı, ne zaman çıkacak? Eyt'de son durum gelişmeleri neler? Son dakika güncel EYT haberleri ve gelişmeleri

Emeklilikte yaşa takılanlar yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den müjdeli haber bekliyor. Daha önce Akşam gazetesinde çalışma hayatına dair yazdığı yazılarla gündeme gelen Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların yeni umudu oldu. EYT yasası ne zaman çıkar sorusunu emeklilikte yaşa takılanlar sormaya başladı. EYT yasası hakkındaki son gelişmeleri sizler için derledik. EYT yasası 2021 yılında çıkacak mı? EYT'liler bir umut kendilerine müjdeli haber verilmesini bekliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar sorunda da görüşleri olumlu olan yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in çalışmaları olacağı konusunda görüşler ortaya atıldı. Yaşa takılanların umudu olan Bilgin, Akşam gazetesinde yazarken, birçok hususa değinmişti.

Çalışanların tek umudu emeklilik olmasından ötürü sigorta çalışma süresi ve prim ödemesi uygun olanların ancak yaşa takılmaları nedeniyle emekli olamamaları bir kabusa dönüştü.

Ödül şartları sağlansa bile yaş gereksinimleri nden dolayı sıkıntı yaşayan EYT'liler emekli olmak için birçok seçeneğe başvuru yapabilirler.

Kadın çalışanlara her çocuğun doğumu için iki yıl borçlu olarak 760 gün prim ödeme hakkı veriliyor. Bu hakkı kullanmak isteyenlerin sigortalı işte çalışıyor olması gereklidir. 3 çocuğa kadar bu haklarını kullanabilirler. Böylelikle 6 yıl önce erken emekli olabilirsiniz.

Asker borçlanmasıise 1 ile 2yıl arasında askeri borçla emeklilik geliyor. Askerden önce sigortalı çalışan başlarsa hakkını kullanır

Emekli 3600 gün 15 erkek ve 15 kadın 20 yıl sigortalı ise 3600 prim günü ödendiği taktirde emekli olabilirler. Dikkat edilmesi gereken husus ise vatandaşın 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak çalışması gerekir.

Malulen emekli olma durumunda ise meslek hayatınızda geçen ve 10 yıl sigortalı olarak çalıştığınızda kaza geçirmeniz halinde erken emekli olunur. Kaza sonrası düzenlenen raporla birlikte emekliliğe ayrılabilir.

Yasal çıkarımları ise şöyledir;

Kadınlara her doğum için en fazla 6 yıl olmak üzere iki doğum yapılır.

Askerlik hizmetinin uzunluğuna bağlı olarak bir veya iki yıl için teklif edilir.

Engelli olarak emekli olmak için çalışma yeteneğinin kaybedilmesi gerekir.

3.600 günde emekli olmak için 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olarak çalışmalısınız.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda son durum ise;

EYT, meraklı vatandaşlar yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den umutlu. Cumhurbaşkanı’na gönderilmiş olmasına rağmen şu anda çeşitli çözüm önerileri olduğu dikkat çekiyor ama henüz kesinleşmedi. EYT haberlerinde netlik kazanan her durumu haberlerimizde siz değerli okuyucularımız için yer veriyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.