Evlenenlere Çifte Devletten Çeyiz Desteği Geliyor!

Evlenenlere Çifte Devletten Çeyiz Desteği Geliyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ''Evlenenlere çifte destek geliyor'' mesajı verdi. Selçuk, bankalarda çeyiz hesabı açtıran bireylere verilen devlet katkısının artış gösterdiğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, evlenen vatandaşlara çifte destek müjdesi verdi. Şuanda 15 farklı bankada 22 bin 344 vatandaşın çeyiz hesabı açtırdığını ifade eden Selçuk, çeyiz hesabı açan kişilerin evlilik öncesi en az 3 yıllık süreyle düzenli ödeme yapması gerektiğini anlattı. Selçuk, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapan vatandaşlara devlet katkısı verildiğini anımsatarak, 18 yaşından küçüklerin de vasi veya veli aracılığıyla çeyiz hesabı açtırabileceğini vurguladı.

Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

3 yıllık müddet boyunca düzenli olarak birikim yapan vatandaşlar, bir dönemde en fazla iki kere para çekimi yapabilmektedir. Hesapta toplanan para tutarına faiz geliri de eklenmektedir. Evlenen çiftler çeyiz hesabı açtırarak 18 bin TL’ye kadar devlet desteğinden yararlanabilmektedir.

Devlet Katkı Oranları Artış Gösterdi

Selçuk, 2019 yılında çeyiz hesabı açtıran vatandaşlar için aylık alt limit ödemesinin 155.26 TL, üst limitin ise 1552.65 TL olduğunu anlattı. Selçuk, üç ayda bir olmak suretiyle ödeme yapan kişilerin belirlenen limit tutarının üç katı kadar yatırım yapabileceğini işaret etti.

Güncellenen devlet katkısıyla birlikte;

3 yıl birikim yapan bireylere verilen devlet katkısı %10 seviyesinden %20’ye,

4 yıl birikim yapan bireylere verilen devlet katkısı %15 seviyesinden %22’ye,

5 yıl ve daha üzeri birikim yapan bireylere ise devlet katkısı %20’den %25’e yükseldi.