13 Kasım 2019 Çarşamba 19:44
Evde bakım maaşı başvuru şartları ve detayları
Takip Et:

Evde bakım maaşı, talep edilen koşulları sağlayan vatandaşlara verilen bir devlet desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Engelli evladı olan ya da engelli akrabasına bakan vatandaşlara verilen evde bakım maaşının alınabilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekmektedir.

 • Engelli vatandaşın başka birinin yardımı ve bakımı olmada günlük hayatını sürdüremiyor olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın tuvalet ve yeme ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın Sağlık Kurumu Raporu alması ve ağır özürlü ibaresine sahip olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maşı 2019 Temmuz’da Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı 2019 senesinde yapılan zam ile beraber artış gösterdi. Enflasyon oranlarına göre artış gösteren bu ödemeler aylık 1219 TL olarak yapılmaktadır.

Bu ödeneğin alınabilmesi için engelli vatandaşlara bakan kişilerin asgari ücretin 2/3’ünden daha az kazançları olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurularının gerçekleştirilebilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerekli olmaktadır. Başvuru yapılırken aşağıdaki kısımda sıralanmış olan belgelerin de beraberinde götürülmesi gerekmektedir.

 • Vatandaşın yüzde 50 ve üzeri engelli olduğunu ispatlayan sağlık kurulu raporu,
 • Evde bakım maaşı başvurma dilekçesi,
 • Engelli vatandaş ile aynı evde yaşayan tüm kişilerin gelir belgesi,
 • Engelli kişi ile beraber aynı evde yaşayan vatandaşların tapu ya da ruhsat fotokopisi,
 • Engelli olan vatandaşın aynı evde yaşayan akrabalarının ikametgah belgesi,
 • Engelli vatandaşa ait 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Sicil kaydı,
 • Evde bakım maaşı için başvuru dilekçesi
 • Engelli vatandaşın vasisi varsa mahkeme karar belgesi

Evde Bakım Maaşı Koşulları Nelerdir?

Evde bakım maaşının alınabilmesi için koşulların sağlanıyor olması gereklidir. Bu koşullara ayrıntılı şekilde bakıldığında ise öncelikle vatandaşın tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu alması ve bu sağlık raporunda en az %50 oranında engelli olduğunu yazıyor olması gerekmektedir.


Engelli sağlık kurulu raporunda ağır engelli ibaresinin geçtiği vatandaşlara bakan kişilerin aylık gelirlerinin asgari ücretin 2/3’ünden daha az geliri olması durumunda evde bakım maaşı devlet tarafından ödenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşlarının sorgulanabilmesi için E-devlet sistemi kullanılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapılması sonrasında arama bölümüne evde bakım maaşı sorgulama yazılması yeterli olacaktır. Bu kısımdan sonra kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve sonrasında ise istenilen bilgilerin doldurulması gerekmektedir. İstenilen bilgiler doldurulduğunda sorgulama işlemi başarı ile gerçekleştirilecektir.

Evde bakım maaşının sorgulanabilmesi için ALO 144 numaralı telefon hattı da aranabilmektedir. Hat üstünden yalnızca TC kimlik numarasının verilmesi gerekli olmaktadır.

İşitme engeli bulunan vatandaşlar için ise aşağıda yer alan telefon numarasının görüntülü bir şekilde aranması gerekmektedir.

 • 0549 441 2 114

Evde Bakım Maaşı için Gelir Tespiti Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı almak için başvuruda bulunmuş kişilere gelir testi yapılmaktadır. Gelir testinden istenilen sonucun alınması halinde ödenek bağlanmaktadır. Bu test kapsamında engellinin bulunduğu evdeki kişilerin asgari ücretin 2/3’ünden fazla maaşı olmamaları gerekmektedir. Gelir testi evde bulunan tüm kişiler için yapılır.

Gelir testi kapsamında aşağıdaki kalemler sorgulanmaktadır.

 • Aylık toplam gider,
 • Aylık toplam gelir,
 • Vatandaşların sahip olduğu taşınır ve taşınmazlar,
 • Evde yaşayan kişilerin aylık gider ve gelir kalemleri

SMS ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

SMS üzerinden evde bakım maaşı sorgulama için bakiye kontrolü yapılabilmektedir. Evde bakım maaşları PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası şubelerine yatırılmaktadır. SMS ile evde bakım maaşı sorgulanabilmesi için “bakiye” yazılıp 4747’ye mesaj gönderilmesi gerekmektedir.Son Güncelleme: 13.11.2019 19:44
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler