Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir? 2019 Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır? Evde Bakım Maaşı İçin Aranan Şartlar

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir? 2019 Evde Bakım Maaşı Kimlere Bağlanır? Evde Bakım Maaşı İçin Aranan Şartlar

Evde bakım maaşı alma şartları nelerdir? Ağır engelli ve yaşlı bakıma muhtaç kimselerin bakımını üstlenen kişiler Sosyal Hizmetler Merkezi tarafından evde bakım maaşı alabilirler. Başvuru koşullarını sağlayan bireyler aylık olarak evde bakım maaşı almaya hak kazanırlar. 2019 yılı evde bakım maaşı bağlanması için aranan şartlar ve başvuru detayları için geniş bilgiler.

Sosyal Hizmetler noktasında verilen destekler arasında en önemli yardımlar arasında bakım maaşları yer almaktadır. Engelli ve yaşlı bireyler için evde bakım maaşları verilmektedir. Başvuru için gerekli şartları sağlayan kişiler evde bakım maaşlarından faydalanabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Aranan Şartlar

Evde bakım maaşının alınabilmesi için hanede kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor. Hesaplama yapılırken Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hesaplanmamaktadır. Öneğin 2019 yılında asgari ücret net 2020 TL iken AGİ olmadan bu tutar 1828.71 TL’ye tekabül etmektedir. Bundan dolayı hanede kişi başına düşen net gelirin 1219 TL’nin altında olması gerekmektedir. Bakıma muhtaç kişinin sağlık raporunda en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli ibarelerinin yer alması şartı koşulmuştur.

Bakım Ücretleri Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bakım ücretleri başvuruları ikametgah adresine bağlı bulunan Sosyal Hizmetler Merkezi’ne yapılmaktadır. Evde bakım maaşının alınabilmesi için;

Bakıma muhtaç kişi ve hasta ile ilgilenecek kişilerin kimlik fotokopileri,

Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan yüzde 50 (ağır engelli) raporu,

Engelli kişiye ait 2 vesikalık fotoğraf,

Engelli kişinin varsa öğrenim belgesi,

Bakıma muhtaç kişinin kanuni vasisi var ise mahkeme kararı belgeleri ile başvuru yapılmalıdır.

Bakıcı maaşının alınabilmesi için ise Sosyal Hizmetler Merkezi’nde verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte.

Güncel Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Asgari ücrete yapılan zam sonrası engelli bakım maaşları da zamlanmıştır. Sosyal yardımların neredeyse tamamı asgari ücrete endekslenmiştir.

2018’in ilk 6 aylık döneminde ödenen evde bakım parası 1068.15 TL,

Son 6 aylık dönemde ödenen evde bakım parası ise 1105.54 TL idi.

2019 yılının ilk 6 ayında ödenen evde bakım maaşı 1149.77 TL’ye,

Son 6 aylık dönemde ödenen evde bakım maaşı ise 1207.26 TL’ye güncellenmiştir.

Evde Bakım Maaşını Ne Zaman Alabilirim?

Başvuru işlemleri tamamlanan ihtiyaç sahiplerinin maaşı ödemeye başlaması Sosyal Hizmetler Merkezi’nin yoğunluğu ile alakalı bir durumdur. Ancak başvuru yapıldıktan sonraki 2-3 ay içerisinde başvuru sonucu kişiye bildirilecektir. Sosyal Hizmetler tarafından görevlendirilen personel bakıcı maaşı alacak kişiyi evinde ziyaret etmektedir.

Bakıcı Maaşları Hangi Banka Hesabına Yatar?

Bakıcı maaşları her ay ödenmek suretiyle ihtiyaç sahibine tahsis edilir. Ödemeler PTT’ye yapılır ve ödeme tarihleri ise Sosyal Hizmetler Merkezi’ne göre değişiklik gösterebilir.