19 Kasım 2019 Salı 13:22
Ev ipotekli kredi veren bankalar ve kredi şartları
Takip Et:

Evinizi teminat göstererek pek çok bankaya kredi için başvurabilirsiniz. Bankalarda kredi şartları ara ara değişmektedir. Fakat kredi vermek için daire, ev, konut teminatı isteyen bankalar uzun yıllardır bu sektördedir. Bu bankalar ödemeleri garanti altında tutmak istemektedirler. Ev ipotekli kredi, kredi kullanma işlemi kolay hale getiren bir süreçtir. Ev ipotekli kredi veren bankalar şu şekildedir:

-Garanti Bankası ( Evini gösterene mortgage)

-Ziraat Bankası (genel ihtiyaçlara yüzde 80)

- QNB Finansbank ( 120 ay vade, borç kapama, 1 milyon lira üst limit)

-TEB

- HSBC ( Kendi konutu)

-İş Bankası ( 60 ay vadeli)

- Denizbank

- Halkbank (İpotek teminatlı ihtiyaç)

- Vakıfbank ( ipotek karşılığı taksitli kredi)

Genellikle kara listede bulunanların kullandığı yöntemlerin başında ev ipotekli kredi bulunur. Fakat kredi kullanımı için bankalardan daha önce kullanılan kredilerin ödenme durumu önemlidir. Kredi ödemelerinde sorun oluştuysa ya da mevcutta kredi borcu bulunmaktaysa ev ipoteği ile kredi kullanmakta da sorun olabilir.

İpotek ile kredi kullanımı yapılırken gelir durumuna ilişkin bir belgenin gösterilmesi lazımdır. Bankalar, ödeme şekillerini ev geçiminin sağlanması üzerinden değerlendirerek belirlemektedir. Bundan dolayı buna uygun finansman sağlamaktadır.  Mevcut hanenizi ipotek olarak bankalara sunabildiğiniz ve onay aldığınız takdirde, bankalardan standart kredi finansmanları üzerinde finansman alabilmek mümkün hale gelmektedir. Bankalar için ipotekli krediler oldukça önemli ölçütler arasındadır.

Garanti Bankası

Finansman tutarı konusunda diğer kredi seçeneklerini talep etmeyen müşteriler için Garanti Bankası kredilerinde ev ipoteği seçeneği verilmektedir. Mortgage başlığı altında sunulan bu krediler farklı alanlarda da kullanılmaktadır.  Kredi kullanmak isteyen müşteriler içerisinde evini teminat olarak sunanlar, yüksek limitli kredilerden yararlanabilmektedirler. Bu kredi kullanımlarında 60 aya varan vade seçenekleri sunulmaktadır.


Kredi limitinin belirlenmesinin bazı şatları vardır. Teminat gösterilen ev, uzman kişi tarafından fiyat tespiti yapıldığı takdirde kredi limiti belirlenmektedir. Yapılan tespit, değerinin yüzde 50’sine kadar kredi limiti belirlenebilmektedir. Bu limitin ardından ise ödeme tutarı, müşterilerin seçtiği sabit veya değişken oranlar ile sunulmaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat bankası yüksek tutarlı ihtiyaçlar için ipotekli kredi imkanı sunan bankalardan birisidir. Ziraat Bankasında en uzun vade olanağı 48 aydır. İpotek edilecek gayrimenkulün yüzde 80’ine kadar kredi çekme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca kredi süresince deprem, hayat, konut sigortası yapmaktadır.

QNB FİNANSBANK

QNB Finansbank, bireysel krediler dışında KOBİ’lere ev ipotekli kredi sunmaktadır. Konut/iş yeri değerinin yüzde 75’i, arsanın ise yüzde 50’si tutarında kredi imkanı verilmektedir. Gayrimenkule uygun olan sigorta yapılmak zorundadır. Finansbank 12o ay vadeli ipotek teminatlı taksitli kredi imkanı vermektedir.

TEB

Türkiye Ekonomi Bankası’nın hizmetleri içerisinde yer alan TEB kredilerinde ev ipoteği çok sık tercih edilmektedir. İhtiyaç kredileri dahilinde bireysel finansmana ihtiyaç duyan müşterilerin en sık kullandığı kredi türleri arasında ev ipoteği yer almaktadır. Burada kullanılan kredi, piyasanın değişken faiz oranlarından etkilenmez. Sahip olunan evin değerinin yüzde 60’ı kadar kredi kullanılabilir. Asgari faiz oranı yüzde 0,5 iken azami faiz oranı ise yüzde 1,60’tır.Sağlanan nakit ihtiyacı ve seçilen vade seçenekleri ile birlikte belirlenmekte olan faiz oranları için azami oran alınan en yüksek faizi temsil etmektedir.  Kullanılan krediden binde 5 oranında kredi tahsil ücreti alınmaktadır.

HSBC

Pek çok bankada olduğu gibi HSBC üzerinden de tercih edilen kredilerin yoğunluğu ev ipoteği seçeneği üzerine yöneliktir. Banka olanakları içerisinde HSBC ipotekli kredi kullanmak isteyenler için bazı şartlar sunulmaktadır. Bireysel finansman ihtiyacı doğrultusunda ipotek alınan ev değeri üzerinden belirlenen oran 60 aya kadar vadeli şekilde ödeme planına tabi tutulabilmektedir. Buna ek olarak isteyen müşteriler için hayat sigortası fırsatları da sunularak, ödemeler ve sağlanan finansman güvence altına alınabilmektedir. 

Ev ipotekli kredi kullanmak isteyenler için planlanan bu paket içerisinde 60 aylık vadede %1,60 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. 50.000 TL’lik önek kredi maliyet tablosu şu şekildedir:

İş Bankası

Her banka kendi içerisinde belirlediği vade seçenekleri, sağlanan nakit limitleri gibi olanaklar ile müşterilerine hizmet vermektedir.  İş Bankası’nın diğer bankalardan farklı oranlarından birisi, ipotek alınan ev değerinin kredi kullanım oranına yansımasının yüzde 50 olmasıdır. Uzman önderliğinde yapılan inceleme sonucu 100 bin TL değer biçilen ev için kredi kullanım limiti, masraflar haricinde 50 bin TL olmaktadır.  Tüketici Destek Kredisi programı içerisinde tercih edilen bu kredi seçenekleri için 60 aya varan vadeler bulunmaktadır. Maksimum yüzde 2.20 tutarında bir faiz uygulaması yapılırken, ipotekli hazır kredi tahsis ücreti yüzde 0,5 oranında olmaktadır. Birinci derece birinci sınıf konut üzerine yapılmaktadır.

Denizbank

Bireysel finansman ihtiyaçları kategorisi içerisinde yer alan Denizbank kredilerinde ev ipoteği, banka müşterilerinin çok fazla talep gösterdiği kredi seçenekleri içerisinde yer almaktadır. Limit anlamında yüksek krediler talep eden müşterileri için 60 aya varan vade seçeneklerini sunmakta olan banka, ipotek alınan ev değerinin yüzde 80’ine kadar nakit teminatı yapabilmektedir. Denizbank ipotekli kredi faiz oranları tablosu

 

Halk Bankası

 Kredi teminatına konut teminatı karşılığı kullanılan kredi, ihtiyaç kredisidir. Evini teminat gösteren müşteriler için bankalar yüksek limitli finansman sağlamaktadırlar. Halk Bankası müşterilerine ev teminatı üzerinden verdiği kredilerde 48 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır. Evin belirlenen piyasa değeri üzerinden yüzde 80 kredi kullanma olanağı Halk Bankası müşterilerine sunulmaktadır. İpotek edilecek konut üzerine birinci dereceden ipotek uygulanmaktadır.

  Bankalardan alınacak kredi ve vade seçenekleri belirlendikten sonra ödeme planları da bu düzeyde yapılmaktadır. Öneğin 100 bin TL kredi öneği üzerinden maksimum vade farkı seçildiğinde uygulanan faiz yüzde 1,52 oranında oluşmaktadır. Bu orandan hareketle masraflar ve diğer banka ücretleri de oranların içerisine dahil edildiğinde aylık taksitlendirmeler, 3 milyon 095,28 TL şeklinde oluşmaktadır.

 Vakıfbank

Kredi kullanım seçenekleri arasında Vakıfbank kredilerinde ev ipoteği seçeneğini kullanmak isteyenler için farklı ödeme seçenekleri bulunurken bu seçenekler banka tarafından kredi olarak verilecek limit ile belirlenebilmektedir. Vakıfbank ev ipoteği ile kredi kullanmak isteyenler için farklı vade seçenekleri maksimum 48 aya kadar varmaktadır. Ödeme şekilleri ise müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda sabit aylık ödemeler ya da değişken faiz oranlı ödemeler şeklinde iletilmektedir. Gayrimenkulün değeri yüzde 80 oranında kredi imkanlarından Vakıfbank’a başvuranlar yararlanabilmektedir.Son Güncelleme: 19.11.2019 13:22
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler