Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları için emeklilik şartları ve yolları

Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları için emeklilik şartları ve yolları

Ev hanımlarının merak ettiği konuların başında gelen ev hanımları nasıl emekli olur sorusu gündemden düşmüyor. Bu haberimizde sizler için ev hanımlarının nasıl emekli olabileceğini ve emekli olmak için gerekli şartlar ve yollarını derledik.

Milyonlarca ev hanımının merak ettiği konu olan ev hanımları emekli olabilir mi sorusu her zaman gündem konusudur. Herhangi bir işte çalışmayan ancak ev ve ev hanesi için hiç durmadan çalışan ev hanımlarının yapması gerekenler basittir.

Ev hanımları emekli olabilir mi?

Sosyal güvenlik sistemimizde, hiçbir işte çalışmayan, ayda 30 günden az çalışan ya da işte çıktığı için prim günü eksik olanların isteğe bağlı sigorta sayesinde emekli olabilmeyi sağlamaktadır. İsteğe bağlı sigortalılığın avantajlarından yararlanmak isteyenlerin başında da ev hanımları gelmektedir. 2008 yılı sonrasında isteğe bağlı sigortalılar (4/b) kapsamında değerlendirmeye başlandı. İsteğe bağlı sigortanın 4/b statüsüne alınması ile daha fazla prim ve daha genç yaşta emeklilik uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Bununla birlikte, isteğe bağlı sigorta ile 4/a’ya geçiş yapanlar, daha avantajlı şartlarla ve daha erken emekli olabilirler.

Erken emeklilik için ne yapılabilir?

2008 yılından önce sigorta girişi olup da birden fazla statüde çalışması bulunanların emeklilik işlemlerinin hangi statüde yapılacağı, son 7 yıldaki çalışmasına göre belirlenir. Son 7 yıl içinde hangi statüde geçirilmişse emeklilik işlemleri o statüye göre belirlenir.

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerin de SSK statüsünde emekli olabilmek için doğru zamanda 4/a’ya geçiş yapmaları gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortanın emeklilik şartları nelerdir?

Sosyal güvenlik sistemimizin sürekli değişmesinden dolayı her statünün farklı emeklilik şartları bulunmaktadır. Genel olarak 4/a’ya geçiş daha kolay emeklilik imkanı vermekle birlikte, bazen 4/a’dan isteğe bağlı sigortaya geçmek daha avantajlıdır. Bu avantaj ilk defa çalışmaya “ileri yaşta” ve 8 eylül 1999 tarihi ile 1 ekim 2008 tarihleri arasında başlayanlar için söz konusu.

Mesela, 45 yaşında iken 1999 yılı aralık ayıda ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir kadın, sosyal sigorta kurumundan 7000 prim günüyle 58 yaşa ve 25 yıl sigortalılık + 4500 prim günüyle yine 58 yaşa tabi olur. Fakat, 7000 prim gününü 65 yaşında, 25 yıl sigortalılık süresi ise 70 yaşında doldurabilir. 60 yaşından sonra istese de sağlığı elvermediği için çalışama riski olan söz konusu kadının bu koşullarla 4/a’dan emekliliği çok zordur.

Halbuki aynı kadın 4/b statüsünden 5400 prim günüyle 60 yaşında emekli olabilir. Bunun için 56 yaşının ortalarında 4/a’yı bırakıp 1261 gün isteğe bağlı sigorta primi yatırması yeterlidir. Böylece hem 1600(4,5 yıl) daha az prim öder, hem de daha erken emekli olur. Sözü edilen tarihler arasında ve geç yaşta işe başlayan kadın veya erkek sigortalıların doğru zamanda isteğe bağlı sigortaya geçiş yapmaları büyük avantaj sağlar.

İsteğe bağlı sigortaya kimler yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için gereken şartlar şunlardır;

  • Türkiye’de ikamet etmek
  • Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • SGK’ya isteğe bağlı sigorta talebinde bulunmak

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primi, asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasında değişen tutarlar üzerinden, sigortalının kendisi tarafından belirleniyor. Herhangi bir tutar tercihinde bulunmayanlardan ise asgari ücret üzerinden prim alınıyor. Aylık prim tutarı, beyan edilen prime esas kazancın %32’si oranındadır. Mesela 2019 yılı için asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerden 818,70 TL prim tahsil edilir. Tavandan prim tutarı ile 2019 yılı için 6.140 TL’dir.

İsteğe bağlı sigorta priminin %20’si malullük yaşlılık ve ölüm sigortası, %12’si genel sağlık sigortası primi olarak alınıyor. Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde Türk Müteahhitlerince çalıştırılan işçilerden Genel sağlık sigortası primi alınmadığı için onlar isteğe bağlı sigorta için %20 oranında prim ödüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.