Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Tablosu MART 2019! Kooperatif tarafından Verilen Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Tablosu MART 2019! Kooperatif tarafından Verilen Krediler

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Merkez Birliği küçük ve orta büyüklükte işletmelerin bankalarda yüksek faiz oranı ve maliyetler altında ezilmemesi adına kooperatif bünyesinde kredi kullandırıyor. Esnaf kredisine başvurmak için gerekenler ve Mart 2019 da Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplamasını haberimizde bulabilirsiniz.

Ülke ekonomisinin temel aktörlerinden olan düşük faizli esnaf kefalet kredisi TESKOMB kooperatifler birliği tarafından kefalet yolu ile sunulan son değişiklikler ile faiz hesapları 5 yıla kadar artırıldı.2019 yılı için kredi limiti 200.000 TL ye yükseltildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Merkez Birliği küçük ve orta büyüklükte işletmelere üretim ve işlevlerinin devam etmesi adına ihtiyaçlarını karşılaması için makine, taşıt, demirbaş, ekipman için kredi sağlamaktadır. KOBİ leri bankalardan korumak ve kolaylık sağlamak için kooperatif kefalet imkanı sağlamaktadır.

Ülkemizde bulunan yaklaşık 1,5 milyon civarı esnaf için düşük faizle finansman imkanı sağlayarak devlet kaynaklarının tam etkinliği hedeflenmektedir.

Kooperatif tarafından Verilen Krediler

1. İşletme Kredisi: Esnaf ve sanatkarların ham madde temini için verilen kredidir.

2. Taşıt Alım Kredisi: Sıfır km ve 2. El araçlar için kredi verilmektedir. 2 el arabalar için kasko bedelinin %70 i, sıfır aracın ise bedelinin tamamı kadar kredi verilmektedir.

3. İşyeri Alım Kredisi: esnafın işyeri alırken kullanması için verilen kredidir. İşyeri ekspertiz değerinin %75 i kadar kredi verilmektedir.

4. İşletme Kredisi: Esnafın döner sermaye ihtiyacının karşılanması için aylık eşit taksitlerle verilecek kredilerdir.

5. İskonto Kredisi: İşletmelerin kısa dönem ihtiyaçları için verilen kredidir.

6. Taşıt Onarım Kredisi: Mevcut araçların yıllık bakımları için verilen kredidir. Bu amaçla iskonto kredisi ve işletme kredisi verilmektedir.

7. Servis aracı ve Kamyonet Kredisi: Şirket araçlarının yenilenmesi amacıyla verilen kredidir. Ancak burada şart değişecek aracın 10 yaşından büyük olması şartıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisini temini ve başvurular için Halk Bankası görevlendirilmiştir. Krediden faydalanmak için ilk şart kooperatife üye olmaktan geçiyor. Esnaf Kefalet Koop. Yönetim Kurulu tarafından kredi değerlendirmesi yapılmakta ve 15 gün içinde sonuçlandırılmaktadır.

Kredi incelemesi iki aşamada gerçekleşmektedir. Krediyi önce kooperatifin sonrada bankanın onaylaması gerekir. Kooperatif mali inceleme yaptıktan sonra tutarı belirler ve kredi kullanacak kişi bankaya başvurur.

Banka esnafı kredi notuna göre değerlendirdikten sonra herhangi bir sıkıntı yoksa banka kredi verecektir. Fakat kredi isteğinin bankadan dönmesi ihtimali de mevcuttur.

Kooperatif Ortaklık Şartları Nelerdir?

Kredi kullanabilmek için TESKOMB ortağı olmak gerekir. Ortaklık için;

Esnaf ve sanatkar olunması, medeni haklardan kısıtlı olmamak, esnaf sicil kaydı, başka kooperatif üyesi olmamak, aktif olarak esnaflığını kanıtlaması gerekmektedir.

Ayrıca kooperatif ortaklık için vergi levhasının aslı, T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi, esnaf sicil belgesi, oda kayıt belgesi, Vukuatlı nüfus öneği ve 3 adet vesikalık verilmesi gerekmektedir.

Kooperatif ortağı olmak için başvuru sonrası 15 gün içinde değerlendirme yapılır. Olumlu bir kararda 1 ay içinde taahhütnameyi imzalamak gerekir. Bir sonraki aşamada kooperatif başvuru yapan kişinin bankadaki parasının %1-%5 arasındaki parasını bloke eder.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf ve sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen kredide

50 bin TL ve 1 yıl vade için %4 kredi faizi istenecek. Kredi 4 eşit taksitle ödenecek banka komisyonu birlikte toplam ödemenin 52 bin TL olarak ödemesi olacaktır.

100 bin TL ve 4 yıl vade için %5 kredi faizi istenecek. Kredi 16 eşit taksitle ödenecek, taksitler 6.250 TL, banka komisyonu birlikte toplam ödemenin 118 bin 560 TL olarak ödemesi olacaktır.

150 bin TL ve 5 yıl vade için %5 kredi faizi istenecek. Kredi 20 eşit taksitle ödenecek, taksitler 7.500 TL, banka komisyonu birlikte toplam ödemenin 185 bin 275 TL olarak ödemesi olacaktır.