11 Kasım 2019 Pazartesi 17:21
Esnaf ahilik sandığı uygulaması nedir? Prim ödemeleri ne kadar olacak?
Takip Et:

İflas eden tüccar ya da işyerini kapatan esnafa işsizlik maaşı ödeme uygulaması Esnaf Ahilik Sandığı’nın 2018 yılında başlayacağı konuşuluyordu. Ancak uygulamaya bir türlü başlanamamıştı. Türkiye’de milyonlarca esnafı yakından ilgilendiren uygulamaya 1 Ocak 2020’ de resmen başlanacak.  2020 Cumhurbaşkanlığı Programında yer alan bu uygulama sayesinde işsiz kalan esnaflar 2023 yılından itibaren aylık alabilecekler.

Primler toplanmaya başlanacak

 2017 yılında Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması işsizlik sigortası kanuna girerek primlerinin 1 Ocak 2018 yılında toplanmasına karar verilmişti. Ancak bu uygulama sürekli ertelenerek yapılan değişikliklerle 2020 yılında faaliyete girecek.  Prim toplama tarihi 1 Ocak 2020 olacak. Yayınlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Programına göre İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerine, Esnaf Ahilik Sandığı için toplanacak primler de eklendi. Bu değişikliğe göre yılbaşından itibaren Esnaf Ahilik Sandığı'na ödemesi gereken primleri düzenli olarak ödeyen esnaf, 2023 yılından itibaren herhangi bir şekilde işsiz kalması durumunda sandıktan işsizlik maaşı almaya başlayacak.

Primi kimler ödeyecek?

5510 sayılı kanunun 4/b maddesi kapsamında, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmakta olan herkes Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı sayılacak.


Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeni ile gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları açısından sandığa prim yatırmak zorunda kalacak.  Bu uygulamaya göre yeni iş kuranlar ise sorumlu oldukları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı’na prim ödemeye başlayabilecek. 4/B kapsamında yer aldığı halde bazı meslek sahipleri ise bu uygulamaya tabii tutulmadı. Bunlar: İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyetlerde bulunan tarım Bağkurluları. Bunlardan prim kesintisi yapılmayacak.

Prim ücreti ne kadar?

Esnaf Ahilik Sandığı'na esnafın ödeyeceği prim tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 2'si oranında belirlendi. Devlet de bu prim ücretine ek olarak yüzde 1 oranında katkı sağlayacak. İşsiz kaldığı durumda daha yüksek işsizlik maaşı almak isteyenler için asgari ücretin iki katı üzerinde prim yatırabilecek Ödenecek prim tutarı 2020 Asgari ücreti üzerinden hesaplanacak. Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının prim ücreti ise henüz kesinleşmedi. Uygulama bu yıl başlamış olsaydı sandık için aylık 51 TL ile 102 TL arasında değişen tutarlarda prim ödenecekti.

İşsizlik fonunda, brüt asgari ücretin 7,5 katına kadar olan kazanç üzerinden prim kesilirken, Esnaf Ahilik Sandığı için asgari ücretin 2 katı üzerinden prim ödenecek.

İşsiz kalan esnafa, son dört aylık prime ana kazancının yüzde 40’ı oranında işsizlik maaşı bağlanacak.

İşsizlik fonu için işverenden yüzde 2, işçiden ise yüzde 1 kesinti yapılıyor, devlet bu uygulamaya yüzde 1 oranında katkı sağlıyor. Sandık için primler her ay sosyal güvenlik primiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tahsil edilecek.Son Güncelleme: 11.11.2019 17:21
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler