Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı YEKA İhalesini Başlattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı YEKA İhalesini Başlattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 4 ayrı bölge için toplam bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları kapsamından sunduğu YEKA ihalesi 9 ayrı şirketin katılımıyla başlattı. İhalede en iyi teklifler Enerjisa ve Enercon'dan geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafınca düzenlenen Rüzgar YEKA -2 ihalesi 9 ayrı şirketin katılımıyla başladı. İhale kapsamında Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bölgeleri için toplam bin megavatlık kapasite tahsisi yapıldı.

Bakanlık komisyonunda yapılan ihalenin başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan yapıyor. YEKA-2 projesi ile daha önce yapılmış bin megavat rüzgar YEKA'dan sonra 4 bölgede 250'şer megavat olmak üzere ikinci bin megavatın Türkiye'ye kazandırılması hedefleniyor.

YEKA-2 ihalesinde, Aydın bağlantı bölgesi 250 megavatlık ilk ihalede kilovatsaat başına en düşük teklifi 4,56 dolar/cent , Çanakkale bölgesinin 250 megavatlık ihalesinde kilovatsaat başına en düşük teklifi 3,67 dolar-cent ile Enerjisa Üretim Santralleri AŞ sundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın başlattığı ve 4 ayrı bölge kapsamında bulunan Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale için açık eksiltme usulüyle yapılan ihaleye katılan şirketler şöyle sıralanıyor:

* Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti.

* Enerjisa Üretim Santralleri AŞ

* Eze İnşaat AŞ

* İklim Elektrik Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ

* Beyçeli̇k Elewan Yeni̇lenebi̇li̇r Enerji̇ Üreti̇m AŞ

* Res Anatolia Holdi̇ng AŞ

* B. Ergünler Yol Yapı İnşaat Taah. Madenci̇li̇k Nakli̇yeci̇li̇k San. Ti̇c. AŞ

* Çini̇li̇ Res Enerji̇ Üreti̇m San. Ti̇c. AŞ

* Gem Wind Enerji Sanayi Ticaret AŞ