En yüksek mevduat faizi veren bankalar hangileridir?

En yüksek mevduat faizi veren bankalar hangileridir?

Vatandaşlar ekonominin sıkıntılı olduğu bu dönemlerde mevduat hesaplarına gözlerini çevirmiş durumdalar. Peki En Uygun Mevduat Faizi Nasıl Alınır? İşte en uygun mevduat faizleri hakkındaki ayrıntılar ve konu hakkındaki tavsiyeler…

En Uygun Mevduat Faizi Nasıl Alınır?

Ülkemizde ekonomik problemlerin yaşanmasından kaynaklı olarak vatandaşlarımız biraz olsun rahat nefes alabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Kimileri döviz satın alıyor kimileri altını seçiyor kimileri ise mevduat hesaplarına yöneliyor. Bizler bu yazımızda en uygun mevduat faizi hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

En uygun mevduat faizini seçmek, kazancın miktarının artması açısından büyük önem arz etmektedir. Sektör içinde faizli bankacılık hizmeti verenler ile iletişime geçilerek en uygun mevduat faizi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Piyasada bulunan faiz oranları arasında bir tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar yer almaktadır. Bu hususlar mevduat süresi, brüt ve net getiri hesapları ve vergi ödemesi olarak karşımıza çıkıyor.

En Uygun Mevduat Faizi Oranı Hangi Bankada?

Burgan Bank, Altenatif Bank ve Fibabank müşterilerine 32 günlük mevduat faiz oranı olarak %24 oranıyla hizmet vermektedir. En düşük oran ise İş Bankası tarafından %17 şeklinde verilmektedir. 100.000 TL tutarındaki bir mevduatı 365 gün boyunca değerlendirmek isteyenler için bu oran ortalama 8.000 TL miktarında fark yaratacaktır.

Mevduat faiz oranlarına bakılarak elde edilen gelirden vergi kesilecektir. Bu kesinti ana para üstünden yapılmaz. Yalnızca faiz geliri üzerinden tahsil edilir. Mevduatını 1 sene üstündeki vadeli hesaplara aktarmak isteyenler, bu işlemler sırasında stopaj kesintisi yapılmayacağını bilmelidirler.

Yukarıda sıralanan 3 banka en yüksek mevduat faiz oranını sunmaktadır. Bu üç banka sonrasında ise Turkısh Bank, ING Bank ve Odea Bank %23,50 oranıyla en yüksek mevduat faiz oranı sunan bankalar olarak gelmektedir. TEB, Yapı Kredi bankası %22, Denizbank %21, Şekerbank %20,50 ve Ziraat Bankası %20 mevduat faizi oranı ile hizmet vermektedirler.