En Uygun Konut Kredisi Sağlayan Banka Hangisi? Ev Kredisi Alacaklar için Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

En Uygun Konut Kredisi Sağlayan Banka Hangisi? Ev Kredisi Alacaklar için Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Mayıs ayına yeni girdiğimiz şu günlerde en çok merak edilen ekonomi haberleri arasında konut kredisi faiz oranları gelmekte. Konut kredisi kullanmak isteyen bir çok vatandaşın merak ettiği konular arasında bütçelerine en uygun faiz oranı sağlayabilecek banka araştırması geliyor. Birçok banka gündemdeki olumsuz havadan etkilenerek konut kredilerini arttırma yoluna gitti. Haberimizde sizlere en uygun konut kredisi seçeneklerini bulabilip karşılaştırabileceğiniz konut kredisi faiz oranlarını hazırladık. Detayl

Bankaların konut kredi faiz oranlarındaki artış devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamalarda konut kredisi faiz oranlarının daha iyi seviyelere geleceğini ifade etmişti. Albayrak, faiz oranlarının aydan aya daha uygun oranlara geleceği tahmininde bulunmuştu. Bakan Berat Albayrak, faiz oranlarının Mayıs ayında %1’in altında, %0.98 seviyelerini göreceğini ve bunun da sektöre olumlu yansıyacağını belirtmişti.

Ancak Bakan Albayrak’ın açıklamalarının aksine bankaların konut kredisi faiz oranı ortalaması son 11 haftanın en yüksek seviyesi olan %2.01’e kadar ulaştı. Ev sahibi olmak isteyen kişiler faizlerin daha da yükselmesinden korkuyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi?

Mart ayının sonunda itibaren yükselişe geçen döviz kuru seviyesi bankaların faiz oranlarını da vurdu. Bankalar %25 seviyelerine olan haftalık repo faizleri ve sendikasyon kredilerindeki yüksek faizler karşısında likiditeye erişmekte zorluk yaşıyor. Son dönemde sorunlu kredilerin artması ve piyasa risklerinin yükselmesi ile birlikte kredi faiz oranlarında artışlar yaşandı.

Ekonomistlerin tahminlerine göre konut kredisi faiz oranlarının yakın zamanlarda önemli ölçüde düşmesi mümkün değil. Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanabilecek yeni bir artış neticesinde, konut kredisi faiz oranları daha da artabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Şu anda en uygun konut kredisi faiz oranı %1.45 ile Ziraat Bankası’nda. Ziraat Bankası’nın konut kredisinin senelik maliyet oranı %1.9 seviyelerinde.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplaması

En uygun konut kredisi faiz oranıyla 150.000 TL tutarında bir kredi hesaplandığında, bu kredinin 5 yıl vadeli aylık taksitleri 3750 TL, 10 yıl vadede ise 2650 TL olmaktadır. Kredinin toplam geri ödemesi ise 317.500 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların 10 yıl vadeli tabela konut kredisi faiz oranları şu şekildedir:

- Ziraat Bankası %1.45

- Vakıfbank %1.55

- Garanti Bankası %1.81,

- İNG Bank %1.82,

- Kuveyt Türk %1.84,

- Yapı Kredi %1.85,

- HalkBank %1.85,

- Finansbank %1.90,

- Akbank %1.99,

- Türkiye Finans %2.06,

- DenizBank %2.15,

- İş Bankası %2.20,

- ŞekerBank %2.29,

- HSBC %2.30,

- ICBC %2.40,

- TEB %2.58,

- Anadolubank %2.75.