Emlakçı komisyonu ne kadardır? 2020 emlakçı komisyon oranları

Emlakçı komisyonu ne kadardır? 2020 emlakçı komisyon oranları

Gayrimenkul alım-satım işlerinde alınan komisyon tutarı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile yapılan güncellemeyle değişmiştir. 2020 emlakçı komisyon oranları hakkında araştırma yapan binlerce kişi için emlakçı komisyonu ne kadardır sorusunun yanıtını içeriğimizde derledik.

Gayrimenkul alım-satım işlerinde emlakçıyla çalışmanız halinde komisyon ödemeniz gerekmektedir. Emlakçı komisyonu için ödemeniz gereken tutarsa gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te yapılan son değişiklikle birlikte komisyon oranları da düşürülüyor.

Taşınmazı satın alan ve satan taraflardan her biri, emlakçı için maksimum satış bedelinin yüzde 2’si kadar komisyon ödeyebiliyor. Bu süreçte emlakçının alabileceği toplam komisyon tutarı satış bedelinin yüzde 4’ünü oluşturabiliyor. KDV miktarı hesaplamaya dahil olmamakla birlikte bu tutara yüzde 18 KDV’de dahil ediliyor.

Emlakçılar komisyonu kimden alır?

Emlakçı, komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı almaktadır. Her iki tarafın da vereceği bu tutar satış bedelinin en fazla yüzde 4’üne tekabül ediyor. Komisyon hem alıcıdan hem de satıcıdan yüzde 2’şer oranında komisyon alır. Tarafların anlaşmaya varmasıyla tek taraftan da emlakçı parası alınabilmektedir.

Emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır?

Eğer bir taşınmazın bedeli 300 bin TL ise bu tutarın yüzde 2’si 6 bin TL’ye tekabül ediliyor. 6 bin TL’nin yüzde 18’i ise 1080 TL’ye tekabül ediyor. Bu da taşınmazı satın alan ve satan kişiler için 7080’er TL ödemeye yani 14.160 TL’ye denk geliyor.