Emekliye Çifte Maaş Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

Emekliye Çifte Maaş Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinde minimum maaş 1000 TL seviyesine çıkarıldı ve 65 yaşını tamamlayan eşlere de koşulları sağlaması halinde 601 TL boyutunda bir yaşlılık maaşı bağlanabiliyor. Peki Emeklilere verilen çift maaştan kimler yararlanabiliyor? Çift maaştan, talep edilen koşulları sağlayan ve 65 yaşını doldurmuş kişiler yararlanabiliyor...

Emeklilere Verilen Çift Maaştan Kimler Yararlanabilir?

Emeklilerin gelirleri arka arkaya yapılan değişiklikler ile artırılmaya devam ediyor. Aynı zamanda sosyal destek faaliyetleri de, hanelerine daha çok paranın girebilmesi için farklı yollar üretiyor.

Nasıl Alınır?

Son yapılan değişiklikler sonrasında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin minimum maaşları 1000 TL seviyesine çıkarıldı. Aynı zamanda bayram ikramiyesinin evde bakım yardımına engel teşkil etmemesi için de bir yasa çıkarılmış durumda. Maaşları senede 2 kere yükseltilen emekliler 3 senede bir de promosyon alıyorlar. Sene de 2 kere 1000 TL’den ikramiye alan emeklilerin eşlerinin 65 yaşlarını doldurmaları halinde ve koşulları sağlamaları halinde 601 TL daha maaşları olabiliyor. 65 yaş maaşında vatandaşların ve eşlerinin aylık gelirleri göz önünde bulunduruluyor.

Başvurular Vakıfa Yapılıyor

Vatandaşların ve eşlerinin aylık gelirlerinin toplamı 1219 TL 34 kuruştan daha aşağıda ise 65 yaş maaşı alınabiliyor. 65 yaşını tamamlamış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, gelir koşuluna uyum sağlayan vatandaşlara bu maaş bağlanıyor. 65 yaş maaşını alan emeklilere sağlık hizmetleri de ücretsiz olarak sunuluyor. Bu maaşa başvuruda bulunabilmek için ikametgahın bağlı olduğu Kaymakamlık kapsamındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edilmesi gerekmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.