Elektrik fatura yardımı başvuruları nasıl yapılır? Devlet elektrik faturası desteği başvuru şartları

Elektrik fatura yardımı başvuruları nasıl yapılır? Devlet elektrik faturası desteği başvuru şartları

Devlet elektrik faturası yardımı yapıyor. Vatandaşlar devlet elektrik faturası desteği başvuru şartları ve elektrik fatura yardımı başvuruları nasıl yapılır araştırıyor. İşte elektrik faturası yardımları hakkında tüm detaylar…

Devlet korona virüsün ekonomik etkisini azaltmak için fatura ödemelerinde kolaylık sağlıyor. Özellikle elektrik faturası yardımlarına yoğun bir talep oldu. Başvuru işlemleri devam ederken, vatandaşlar nasıl başvuru yapacaklarını ve yardımının kimlere verildiğini merak ediyor.

Elektrik yardımı Mayıs 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan elektrik yardımları Mayıs ayı döneminden itibaren veriliyor. Söz konusu yardım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılıyor. Elektrik yardımından faydalanabilmek için bazı şartlara uygun olunması gerekiyor. Şartlara uygun olan kişilere 53 TL ve 106 TL arasında ödeme yapılıyor.

Elektrik yardımı ödemeleri başvuru şartları

Elektrik yardımları genel olarak gelir ve sağlık şartları aranmaktadır. Bu şartların yanı sıra aranan şartlar şu şekildedir:

  • Muhtaçlık belgesi olanlar elektrik faturası yardımlarından kesin olarak yararlanabiliyor.
  • Bunun dışında evde bakım parası almayan yardıma muhtaç kişiler bu yardımlardan yararlanabiliyor.
  • Bunun dışında kronik hastalar ve ağır hastaların elektriğe bağlı makinelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik yardımı yapılabiliyor.

Elektrik yardım başvuruları nasıl yapılır?

Elektrik yardımı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Tüm il ve ilçelerde bulunan bu kurumlara giderek dilekçe yazmanız ve gerekli şartları yerine getirmeniz halinde elektrik yardımı ödemelerini almaya başlayabilirsiniz. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır.