Ekonomi Politikası Belirsizliğini Koruyor

Ekonomi Politikası Belirsizliğini Koruyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, mevcut ekonomik durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çetinkaya, ekonomideki dengelenme sürecinin gözle görülmeye başladığını açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, JP Morgan Yatırımcı Toplantısı’nda konuştu. Çetinkaya, ekonomide dengelenmenin veri olarak da yansımaya başladığını ve pozitif eğilimde olduğunu dile getirdi. Maddi koşulların sıkılaşması ve iç talepte görülen azalma sebebiyle ekonomide durağanlığın yaşandığını belirten Çetinkaya, küresel piyasalar hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ekonomide de yavaşlama gözlemlendiğinin altını çizen Çetinkaya, ekonomi politikasında belirsizlik olduğunu kaydetti. Ülkeler arasındaki ilişkilerin ekonomiye doğrudan etki ettiğinden bahseden Çetinkaya’nın gündeminde döviz kurundaki gelişmeler de vardı. Döviz kurunun toparlanma eğiliminde olduğunu anımsatan Çetinkaya, Türkiye ekonomisindeki genel problemin ülke genelinde talebin düşmesi olduğunu söyledi.

Enflasyon ve Döviz Kuru Paralel

Enflasyonun yükseldiğinin altını çizen Çetinkaya, döviz kurunun enflasyon üzerinde önemli etkileri olduğunu dile getirdi. Döviz kurundaki olumlu gelişmenin enflasyon rakamlarına da doğrudan yansıyacağını anımsatan Çetinkaya, verilerde de belirgin iyileşme görüleceğini işaret etti.

Kredi büyümesinde de azalma görüldüğünü konuşan Merkez Bankası Başkanı, ithalat rakamlarının yükselmesine dikkat çekti. Dış talep noktasında olumlu yansımalar olduğundan bahseden Çetinkaya, ekonomi politikalarıyla istikrar sağlama bağlamında önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.