07 Aralık 2019 Cumartesi 08:59
Eğitim öğretim ödeneği nedir? Ödenek kimlere ödenir, şartları nedir?
Takip Et:

Eğitim öğretim ödeneği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir yardımdır. Bu yardım öğretmenlere senede bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Okulların açıldığı tarihlerde verilen bu yardımın miktarı, her sene değişiklik göstermektedir.

Eğitim Ödeneği Nedir?

Eğitim öğretim ödeneği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu kanun kapsamında ödenen eğitim öğretim ödenekleri, ilköğretim öğretmenleri, müdür ve yöneticilere verilmektedir. Ayrıca cezaevinde çalışan öğretmenler ve eğitim uzman ve uzman yardımcılığı yapan öğretmenlere de bu yardımlar yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Yardımı Hangi Durumlarda Ödenmez?

Eğitim öğretim ödeneği sadece belirlenmiş memur gruplarına ödenmektedir. İlköğretim öğretmenleri, müdür ve yöneticiler bu yardımlardan faydalanmaktadır. Ayrıca cezaevinde çalışan öğretmenler ve eğitim uzmanlarına da bu yardımlar sağlanmaktadır.

Bu kişiler dışındaki memurlar bu ödenekten yararlanamaz. Bunun yanı sıra ödenekler açıklanan brüt tutar ve net tutar arasındaki farklardan dolayı kesintiye uğramaktadır. Brüt tutarlara göre yapılan kesintiler damga vergisidir.

Eğitim Öğretim Yardımı Nasıl Verilir?

Eğitim öğretim ödeneği 2019 – 2020 eğitim yılında eğitimcilere verilmiştir. MEB Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, bu ödeneğin senede bir kere olmak üzere eğitimcilere verildiğini söyledi.

Eğitim ödeneğinin tutarı 2019 yılı için 1210 TL olarak belirlendi. Bu yıl verilen hazırlık ödeneği ise 1180 TL olarak belirlendi.

Bu ödenekler bu yıl 9 Eylül 2019 tarihinde yardım kapsamında olan eğitimcilere ödenmiştir.

Eğitim Öğretim Ödeneği Kimlere Verilir?

Eğitim ödeneği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu ödeneğin detayları 657 sayılı Devlet Memurları kanunu kapsamında belirlenmiştir. Kanuna göre ödeneğin verileceği eğitimciler şunlardır:

- İlköğretim öğretmenleri,

- Müdür ve yöneticiler,

- Ceza evinde çalışan öğretmenler,

- Eğitim uzman ve uzman yardımcıları.

Eğitim Ödeneği Ne Zaman Ödenir?


Eğitim öğretim ödeneği yılda bir kereye mahsus olmak üzere Eylül ayında ödenmektedir. Görevlerine başlayan öğretmenlerin ödenekleri otomatik olarak yatırılmaktadır. Yardımların hangi öğretmene ne kadar verileceği ise öğretmenin durumuna göre belirlenmektedir. Hazırlık öğretmenlerine %50 oranında ödenecek verilmektedir.

Ödeneklerin verileceği tarihler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ödemeler genel olarak okulların başlama tarihi olan Eylül ayında yapılmaktadır. Eylül ayında ödeneklerini alamayan öğretmenlere Ocak ayında da ödemeler yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

Eğitim öğretim ödeneğinin hesaplanması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yapılmaktadır. Ödeneğin tutarı ise yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenmektedir.

2019 – 2020 eğitim öğretim yılında öğretmenlere verilecek olan ödenekler 1130 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler 9 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır.

Eğitim Öğretim Yardımı Ne Kadar Ödenir?

Eğitim öğretim ödeneğinin miktarına Milli Eğitim Bakanlığı karar vermektedir. Ödeneklere enflasyon oranına göre zam yapılmaktadır. Yapılan zamlarla birlikte 2019 senesindeki ödenek miktarı 1130 TL olarak belirlenmiştir. Son 5 yılda ödenen yardımların miktarı ise şu şekildedir:

- 2013’ta 740 TL;

- 2014’te 850 TL,

- 2015’te 950 TL,

- 2016’da 1000 TL,

- 2017’de 1050 TL,

- 2018’de 1.100 TL,

- 2019’da 1.130 TL

Eğitim Öğretim Ödeneği Geri Alınır Mı?

Bu yardımlar öğretmenlere sene de bir kere olmak üzere ödenir ve geri alınmaz. Ödemeler her eğitim yılının başlamasında yapılmaktadır. Öğretmenlerin emekli olmasından veya öğretmenlikten ayrılması halinde de ödemeler geri alınmamaktadır.Son Güncelleme: 07.12.2019 08:59
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler