Düşük Faizli Sera Kredisi Kampanyası 2019

Düşük Faizli Sera Kredisi Kampanyası 2019

Ülkemizde tarımın gelişmesi pek çok destek ve kredi verilmektedir. Sera kurmak isteyen çiftçilere müjdeli haber geldi. Ziraat Bankası düşük faizli sera kredilerini çiftçilere sunacak. Düşük faizli sera kredisi ile hem çiftçilere destek sağlanması hem de sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu yılda sera kredisi almak isteyen vatandaşlarımızı sevindirecek olan haber geldi. Yeni bir düzenleme ile birlikte çiftçilerimize düşük faizli sera kredisi kullanma fırsatı sunulacak. Ziraat Bankası sera kredisinin yanı sıra pek çok tarım kredisi de vermektedir. Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan karar neticesinde Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin 100 bin TL’ye kadar olan kısımları işletme ve yatırım dönemlerinde faizsiz olarak verilecek.

Meyve ve Sebze Fiyatları Oldukça Pahalı Hale Geldi.

Yüksek nüfuslu illerde başlatılan halk süt, halk ekmek gibi uygulamalar ile dar gelirli ailelere yardımlar yapılmaktadır. Bu ucuz fiyatlar genellikle belediyeler tarafından sağlanmaktadır.

Ancak meyve ve sebze fiyatları için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Mersin, Antalya, İzmir gibi illerde yetiştirilen meyve sebzelere pek çok maliyet eklenmektedir. Eklenen bu maliyetler sonucunda meyve ve sebze fiyatları fazlasıyla arttı. Belediyelerin meyve ve sebzenin fiyatını düşürmek için bazı çalışmalar yapması gerekiyor. Üretim maliyetine seralardan büyük illere taşınma masrafları da eklenince meyve ve sebze fiyatları tavan yaptı.

Devlet Seracılık Faaliyetlerine Destek Veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seracılık faaliyetleriyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Sebze ve meyve fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Konuyla ilgili bazı açıklamalar da Berat Albayrak’tan geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak fiyatlarla mücadele için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Berat Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için sıkı çalıştıklarını belirtti ve Ziraat Bankası tarafından seracılık faaliyetleri için destek paketi çıkacağını açıkladı. Tarımsal işletmelerde düşük faizli kredi verilmesine dair Resmi Gazetede yayımlanan 11188 sayılı tebliğ 2020’ye kadar geçerli olacak.

Seracılık faaliyetleri için verilen kredilerde üst limit olarak 10.000.000 TL belirlendi. 750 bin TL’ye kadar olan kredilerde yatırım döneminde %72, işletme döneminde ise %50 oranında faiz indirimi yapılacak.

Fiyat Artışlarını Önlemek İçin Belediyeler Önlem Alacak

Meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesinde belediyeler oldukça önemli bir yere sahiptir. Bakan Albayrak, bu fiyat artışlarını gıda terörü olarak değerlendirdi. Fiyat artışlarının nedenini siyasi sebepler olduğunu belirten Albayrak, fiyatların düşürülmesinde yerel yönetimlere büyük iş düştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı açıklamalarda meyve ve sebze fiyatlarını düşürmek için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Erdoğan meyve ve sebzelerin şehirlere gelene kadar fiyatlarının çok fazla arttırıldığını açıkladı.

Vatandaşlar ve üreticiler bu durumdan fazlasıyla rahatsız. Ayrıca yapılan açıklamalarda hal yasasının da çıkacağının sinyali verildi. Belediyeler fiyatların indirilmesinde önemli bir yere sahip ve belediyelere yönelikte çalışmalar yapılacak.

Ziraat Bankası Seracılık Faaliyetleri İçin Kredi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı sebze meyve fiyatlarının düşürülmesindeki diğer formülde seracılığa destek paketleri olacak. Seracılık faaliyetleri açısından yeni bir döneme girileceğini belirten Albayrak, Ziraat Bankası tarafından düşük faizli sera kredilerinin verileceğini söyledi. Bu kredi paketi seracılık yatırımlarını verimli bir hale getirecek.

Çiftçilerin ucuza ürettiği ürünlere, halden pazarlara ve marketlere gidene kadar pek çok maliyet yükleniyor. Burada komisyoncular fiyatları yukarı çekiyor. Bunun önünde geçmek için komisyoncuların rahat hareket etmelerinin önüne geçilecek. Verilen sera kredisi paketi, yatırım maliyetlerinin %85’ini karşılayacak.

Ziraat Bankası’nın sağladığı sera kredisinden, daha önceden kredi kullananlarda faydalanabilecek. Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu para desteği bu kredi sayesinde karşılanacak.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Kriterleri

30362 sayılı Resmi Gazete yazısında tarımsal işletmelerde seracılık faaliyetleri için gereken şartlar belirtilmiştir.

-Seracılık faaliyetleri için kredi kullanmak isteyen kişilerin en az 1 dekar kadar bir alanda seraya sahip olmaları gerekmektedir.

-Seraların örtü altı kayıt sistemine kayıt yaptırmak gerekiyor.

-Yeni seralar için kredi verilecektir.

-Seraların bilgileri projenin bitirilmesi gibi bir zorunluluk olmaksızın, kredi almak isteyen kişinin başvuru yapmasına gerek duyulmadan İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Örtüaltı Kayıt Sistemi’ne kaydedilecektir.

-Seraların sisteme geçirilmesinde üretici beyanı talep edilememektedir. Fakat üretim faaliyetlerinin sisteme kaydının yapılabilmesi için yazılı beyanname istenecektir.

-Projelerin kontrolleri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince yapılacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi İçin Gereken Belgeler

-T.C nüfus cüzdanı fotokopisi,

-ÇKS belgesi,

-Örtüaltı Kayıt Sistemi belgesi,

-Yeni bir sera alınıyorsa ekspertiz raporu,

-Yeni sera kurulumu veya tadilat için kredi veriliyorsa kesin fatura ve proforma öneği,

-Bu evraklar haricinde Ziraat şubeleri gerekli görmeleri durumunda ek belgelerde isteyebilir.

Ziraat Bankası sera kredisi, seracılık faaliyetleri yapacak olanlara verilmektedir. Başvurusu onaylanan çiftçilerimize sera kredisi verilecektir. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası sadece seracılık faaliyetleri için değil, diğer tarım faaliyetleri için de destek sağlayacak. Uygun faiz oranları ve ödeme planlarıyla Ziraat Bankası sera kredisi oldukça uygun.