Dolar kuru ne zaman düşecek? Dolar düşer mi?

Dolar kuru ne zaman düşecek? Dolar düşer mi?

Orta ve uzun vadeli yatırımlarda gelir elde etmek isteyen kişilerin en fazla araştırdığı konu başlıklarından bir tanesi dolar ne zaman düşer sorusudur. Doların TL karşısında ne zaman değer kaybedeceği konusuna ilişkin detaylar ve dolar yatırımı ile ilgili bilinmesi gerekenler içeriğimizde yer almaktadır.

Dolar, finansal ve reel sektörde en fazla işlem gören para türüdür. Türkiye’de de ürünlerin alım satımları ve dış ticaretin büyük çoğunluğu dolara endekslenmiştir. Bu noktada doların TL’ye karşılığında ABD Merkez Bankası’nın ekonomik ve politik işlemleri büyük bir öneme sahiptir. Fed’in aldığı faiz kararları dünya genelinde dolar kuruna büyük ölçüde etki etmektedir.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dolar kurlarının iniş çıkışlarından doğrudan etkilenir. Euro’da dış ticarette büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda döviz kurunun ne zaman düşeceği konusunda net bir söylemde bulunmak söz konusu olmamaktadır. Ekonomik ve politik dengeler para biriminin değerini büyük ölçüde değiştirmekte ve dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar gelişmekte olan ülkeleri büyük oranda etkilemektedir.

Dolar Kuru Ne Zaman Düşecek?

Doların düşmesine ne kadar süre kaldığı veya hangi tarihlerde artacağı konusunda net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Döviz kurunun gidişatı hakkında yalnızca ön görülerde bulunulabilmektedir. 2017 yılının Ocak ayında 3.90 seviyesinde olan dolar an itibariyle 5.70 TL’den işlem görmektedir.

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı kararı, doların Ocak ayından bu yana düşmesi gibi durumlar söz konusu olmuştur. Merkez Bankası piyasada işlem gören döviz oranını artırabilmek için doların düşüşü için birtakım hamlelerde bulunsa da, bu noktada genellikle kalıcı çözümler elde edilememektedir.

Doların düşebilmesi için; enflasyon oranının azalması, işsizliğin gerilemesi, ekonomik büyümenin sağlanması, siyasi belirsizliklerin söz konusu olmaması ve dünya ekonomisinde toparlanma görülmesi gerekmektedir.

Dolar Yatırımı Yapılabilir mi?

Küçük yatırımcılar genellikle dolar yatırımının doğru olup olmadığını sorgulamaktadır. Bu noktada yatırımın kaybedilmesi veya düşmesi gibi hususlar söz konusu olabilir. Dolar konusunda ön görüde bulunabilmek için yalnızca iç politika değil dış politika da sıkı bir şekilde takip edilmeli, kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapılmamalıdır.