Doğum yardım parası alınır? Çocuk yardımı desteği başvuru şartları

Doğum yardım parası alınır? Çocuk yardımı desteği başvuru şartları

Yeni bebek sahibi olan ebeveynler doğum yardımından yararlanabilir. Peki doğum yardım parası nasıl alınır? Anne ve babalar çocuk yardımı desteği başvuru şartları içerisinde yer alan gereklilikleri sağlamaları halinde her çocuk için doğum yardımı alabilir.

Yeni bebek sahibi olan anneler de dahil olmak suretiyle yeni doğan her çocuk için devletten doğum yardımı veya çocuk parası alınabilmektedir. Yeni doğum yapan anneler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak doğum yardımı veya çocuk parası alabilmektedir.

Doğum yardımı için aranan şartlar nelerdir?

Doğum yardımı alabilmek için herhangi bir şart aranmamaktadır. Yeni doğum yapan T.C. vatandaşı olan bütün anneler doğum yardımı alabilmektedir.

Doğum yardımı başvuruları nasıl yapılır?

Doğum yardımı başvurularının bebeğin ebeveynleri tarafından yapılması gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Bölümleri’ne başvuruda bulunarak doğum parası alabilirsiniz.

Yurtdışında ikamet edenler doğum parası alabilir mi?

Yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşları büyükelçilikler ve konsoloslar aracılığıyla başvuruda bulunabilmektedir.

Kamu çalışanları nasıl başvuru yapabilir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen bireyler başvurularını çalıştıkları kuruma yapabilir. Detaylı bilgi Alo 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden alınabileceği gibi doğrudan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne de başvuru yapılarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.