Doğalgaz faturası hesaplama nasıl yapılır? Ortalama doğalgaz faturası hesaplaması

Doğalgaz faturası hesaplama nasıl yapılır? Ortalama doğalgaz faturası hesaplaması

Günümüzde hemen herkes doğalgaz hizmeti almaktadır. Ancak kimi zaman doğalgaz faturaları beklenilenin üstünde gelmektedir. Bu gibi durumlarda ortalama doğalgaz faturası hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığı araştırılmaktadır.

Doğalgaz hemen herkesin evinde kullandığı hizmetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ay düzenli olarak faturalandırılan doğalgaz hizmetlerinin neye göre hesaplandığını ve ödenmesi gerektiği merak edilenler arasında yer almaktadır. Vatandaşlar bu faturalara itiraz etmek istediklerinde ise ilgili mercilere başvuruda bulunabilmektedirler. Doğalgaz kullanan vatandaşların aşağıdaki kısımda sıralanmış olan durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Doğalgaz Sayaçları Düzenli Olarak Kontrol Edilmelidir

Sayaç kontrolünün yapılması büyük önem arz etmektedir. Her ay ne kadar tüketim yaptığınızı takip ederseniz faturanıza yansıyan metreküple karşılaştırma olanağına sahip olabilirsiniz. Böylece tüketiminizden fazlasını ödemeniz istendiğinde elinizde itiraz edebileceğiniz bir veri olur.

Düzeltilmiş Tüketim Hesaplama

Düzeltilmiş tüketim hesaplama faturayı doğru bir şekilde hesaplayabilmek için önemlidir. Düzeltme katsayısı ile çarpılan aylık metreküp sayısı düzeltilmiş tüketimi verir. Her ay düzenli olarak değişen bu katsayının doğru bir şekilde hesaba katılması gerekmektedir. Ö

Ortalama Fiili Üst Isır Değer Bulma

Ortalama üst ısıl değer 1 metreküp doğalgaz yandıktan sonra ortaya çıkardığı enerji miktarını göstermektedir. Enerji tüketimini kwh türünden bulabilmek için aşağıdaki formülün uygulanması lazımdır.

  • Düzeltilmiş tüketim x fatura döneminde baz alınan fiili üst ısıl değeri / 860.42

Doğalgaz Tüketiminde Kullanılan Birim Satış Fiyatı

Genellikle iki tane doğalgaz birim satış fiyatı vardır. Bu fiyatlar üzerinden işlem görülmektedir. Kullanılan enerji miktarının ödeme ile endexlenmesi sonucunda iki birim fiyatının anlamları şu şekildedir.

  • 1 kWh doğalgaz enerjisinin fiyatını göstermeyi hedefleyen birim satış fiyatı; TL/ kWh
  • 1 metreküp doğalgaz enerjisinin fiyatını göstermeyi hedefleyen birim satış fiyatı; TL / metreküp

Ortalama Perakende Satış Fiyatı

Tüketim bedeli hesaplaması yapılırken ortalama perakende satış fiyatı göz önünde bulundurulmaktadır. Bu fiyat yaşanan şehirdeki doğalgaz dağıtım şirketinden öğrenilebilir. Aylık olarak tüketim bedeli kwh türünden tüketim ile ortalama perakende satış fiyatının çarpılması ile bulunur.

Sistem Kullanım Bedeli

Sistem kullanım bedeli de her ay faturaya yansıtılır. Ancak bu yansıtma farklı bir alanda değil perakende satış fiyatı içinde gerçekleşmektedir. Sistem kullanım bedeli hesaplaması yapılırken aylık tüketim ile sistem kullanım bedeli birim fiyatının çarpılması lazımdır.

Katma Değer Vergisi

KDV olarak bilinen bu verginin hesaplaması basittir. Aylık tüketilen doğalgaz için devlete %18 olarak vergi ödenir. Bunun hesaplaması için ise tüketim bedelinin 0,18 ile çarpılması gerekmektedir.

Aylık Toplam Doğalgaz Faturası

Yukarıdaki hesaplamaların yapılması sonrasında sistem kullanım bedeli, KDV ve tüketim bedelinin toplanması gerekmektedir. Bu toplam doğalgaz faturasını göstermektedir.

Doğalgaz Faturasına İtiraz Edilir mi?

Faturalara itiraz edilmesi mümkündür. Bu faturalara itiraz etmek için vergi dairelerine gidilebilmektedir. Ancak bu başvurudan önce bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Doğalgaz Faturası Nasıl Sorgulanır?

Doğalgaz faturaları birkaç farklı şekilde sorgulanabilmektedir. Sorgulama için kullanılabilecek bir yöntem doğalgaz taşıma hizmetinin alındığı firmayla iletişime geçmek olmaktadır. Diğer yöntem e-devlet sisteminin kullanılmasıdır.