Devletten engelli kişi ve ailesine 1419 TL maaş

Devletten engelli kişi ve ailesine 1419 TL maaş

Devletten engelli kişi ve ailesine 1419 TL maaş! Engelli bireylerin ve onlara bakan ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak, onlara yardımcı olmak için devlet her ay belirli bir miktar maaş vermektedir. Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte engelli bireye ve ailesine verilen maaş 1419 TL olmuştur.

Engellilere ve Ailesine Devlet Desteği!

Devlet engelli vatandaşlara ve ailesine destek vermeye devam ediyor. Engelli vatandaşların hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için devlet her geçen gün yeni destek paketleri sunmaktadır. Sunulan yeni destek paketine göre engelli vatandaşlara ve ailesine 1419 TL maaş verilecek.

Doğuştan engelli olan veya sonradan geçirilen bir kaza sonucu engelli olan vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için devlet destek sağlamaktadır. Hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmadan onlara daima yardım sağlanmalıdır. Engelli vatandaşlar ile birlikte onlara bakan ailelerin de bu süreçte desteğe ihtiyaçları bulunmaktadır. Manevi ve maddi destek vermek gerekmektedir. Engelli kişilere ve ailelerine maddi destek sağlayan devlet, onların hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır. Yeni bir destek paketi sunulmuştur. Engelli bireylere ve ailelerine her ay 1419 TL maaş verilecek. Bu yardımdan nasıl yararlanılabileceği vatandaş tarafından merak ediliyor.

Bu maaştan yararlanabilmek için bazı şartları sağlıyor olunması gerekiyor. Bu şartlar şunlardır:

-Engelli kişinin engel durumunun iş hayatını tamamen etkiliyor olması,

-Sosyal bir güvencesinin bulunmaması,

-Hane gelirinin kişi başına düşen net fiyatın 701 TL ve altında olması,

-Engelli raporunun bulunması.

-En az %40 oranında engelinin olması.

1419 TL Engelli Maaşı Almak İçin Gereken Evraklar

-Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı, kimlik kartı,

-Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış engelli raporu.

Engelli kişilerin ailelerinin engelli maaşı almak için bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Engelli yakın aylığı ismi verilen bu yardım parasını almak için alacak kişinin engelli vatandaşın yakını olması gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmamalı ve hane gelirinin de asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması gerekmektedir. Bu şartlara uyan kişiler engelli yakını maaşını alabilmektedir. Ayrıca engelli kişinin 18 yaşından küçük olması da gerekmektedir. Engelli kişinin engel oranının en az %40 olması ve bakıma muhtaç durumda olması gerekmektedir.

Engelli yakını maaşı 537 TL olmuştur. Yıl içerisinde iki kez zam yapılmaktadır. Engelli aylıkları her ay düzenli şekilde ödenmektedir. Temmuz ayında gelen zam ile birlikte engelli aylığı 567 TL’ye yükselmiştir. Devlet engelli vatandaşların ve onlara bakan ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak için her ay belirli bir miktar maaş vermekte ve Temmuz ile Ocak ayında bu maaşlara zam yapmaktadır. Yapılan zamlarla birlikte engelli bireye ve ailesine verilen toplam yardım miktarı aylık olarak 1419 TL olmuştur. Her ay bu yardım ihtiyacı olanlara düzenli şekilde verilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.