Devlete borcu olan milyonlarca kişiye dev takip

Devlete borcu olan milyonlarca kişiye dev takip

Devletin gözü, borcu olan vatandaşın üstünde… 2019 yılının Kasım ayı itibarıyla bankalara borcu olan 21 milyondan fazla insan icralık edildi. Devlet, borcu olan milyonlarca kişiye dev takip uyguladı.

Ekonomik olarak kötü durumdan geçen vatandaşlar çareyi bankalara borçlanmakta buluyor. Her gün daha fazla borçlanan kişiler paraları ödeyemeyince icralık oluyor. CHP’nin hazırladığı rapora göre Ocak ayından Ekim ayına kadar 1 milyon 205 bin 253 kişi aldıkları kredileri ödeyemeyince icralık oldu. Bu rakamlarla birlikte 2019 yılı itibariyle borcunu ödeyemeyen vatandaş sayısı arttı. Bu sayılar Kasım sayılarıyla toplandığında ise 21 Milyon 300 bin kişinin borçlarından dolayı icralık olduğunu ortaya çıkarıyor.

İcralı sayısı her geçen gün artıyor

Aldığı maaş ile çarkı döndüremeyen vatandaş, tüketici- ihtiyaç kredisine yükleniyor. Vatandaşlar, bunların borcunu ödeyemeyince de devletin takibine takılarak icralık oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırladığı rapora göre rekor sayıda vatandaş icralık olmuş durumda. CHP’nin raporunda şu sözlere yer verildi: “2019 Ocak-Ekim döneminde toplam 1 milyon 205 bin 253 vatandaş daha bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu ödeyemediği için icra takibine alındı. Son 5 yıl içinde takibe alınan ve borcu halen devam eden vatandaş sayısı ise 3 milyon 667 bin 827 oldu”

Çözümü ölümde buluyorlar

Ülkemizde peş peşe gelen intihar vakaları içler acısı durumda. Borcunu ödemeyen birçok vatandaş ya toplu halde siyanürle hayatına son veriyor ya da kendini yakmayı deniyor.

Krediler takibe alınıyor

CHP’nin raporunda takibe alınan kredilerin 46 milyar lira artarak 6 Kasım itibarıyla 140 milyar liraya ulaştığı söylenirken ‘’ Kredi stokunun yüzde 7.1 oranında arttığı bir dönemde batık kredilerdeki artış oranı yüzde 49.4'ü bulmuş, batık kredilerin oranı ise yüzde 5.5'e çıktı. Bu borcun 447 milyar lirası tüketici kredilerinden, 115 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanmaktadır.” sözlerine yer verildi.

Söz konusu rapora göre 1 Ocak-10 Kasım 2019 tarihleri arasında UYAP 'ta açılan icra dosyası sayısı yüzde 5,9 oranında artış gösterdi.

E-haciz devrede

Tüketim, ihtiyaç, taşıt, konut kredisi çeken veya kredi kartlarına borçlanan vatandaşlar devlete borcunu ödeyemeyince banka hesaplarına e-haciz işlemi yapılıyor. Banka hesabına tedbir konulan vatandaşların sayısı 3 milyonu geçti. Borçların çoğunluğunu; KYK, vergi, ceza ve harç borçları oluşturuyor.