08 Şubat 2019 Cuma 17:51
Devlet Tarafından Vatandaşlara Verilen 10 Farklı Maddi Destek İle En Az 10 Bin TL Ödeme Alabilirsiniz!
Takip Et:

Devlet, toplum içerisinde birtakım mağduriyetlerle karşılaşan bireyler için pek çok olanak sağlamaktadır. Emekli olamayanlara, evde bakıma muhtaçlara, yetimlere, iş göremez durumdaki bireylere maddi destekler ve yeni olanaklar tanınmaktadır.

Emeklilikte Prim Tamamlayamayanlara

Sigortalı olmasına karşın emeklilik için yeterli primi tamamlayamayan bireyler,  ödemiş oldukları bütün primleri talep edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim talebinde bulunan bireylerin yaş ve sigortalılık süresini tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

Yaşlılık Maaşı

65 yaş ve üzerinde maddi olanaksızlıklar yaşayan ve sosyal güvencesi olmayan bireylere yaşlılık maaşı verilmektedir. 2022 aylığı olarak da bilinen bu imkandan, 607 TL’nin altında geliri olan kişiler yararlanabilmektedir. 2022 aylığı için yeterli şartları taşıyan kişilerin defterdarlık veya mal müdürlüğünden başvuru evrakı alarak kaymakamlıklara başvuru yapması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygun görmesi halinde kişiye bu aylık tahsis edilmektedir.

Evde Bakım Maaşı

Devlet, çok yaşlı veya engelli olan kişilerin bakımını üstlenen bireylere aylık 1305 TL evde bakım maaşı vermektedir. Evde bakım maaşının alınabilmesi için bakıma muhtaç kişinin sağlık kurulu raporunda ağır engelli yazması şartı aranmaktadır. Bu şart eğer mevcut ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmanız yeterlidir. Hanede kişi başına düşen gelir 1219 TL’yi aşmıyorsa evde bakım maaşı bağlanır.

T.C. Başbakanlık Vakıf Yardımı

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü yüzde 40 veya ileri seviyede engelli olan ve sosyal güvencesi olmayan kişilere 817 TL aylık bağlıyor. Vakıf, aylık kapsamına yetim ve yaşlıları da almıştır. Ancak muhtaç aylığının alınabilmesi için başvuruda bulunan kişinin üzerine hiçbir gelir olmaması gerekmektedir.

24 Maaş Evlilik Ödeneği

Yetim kız çocuklarının evlenmeleri halinde SGK tarafından çeyiz parası ödenmektedir. Bu olanak Bağ-Kur veya SKK’lı ebeveynlerinden herhangi birinin vefatı sebebiyle yetim aylığı alan kişilere sağlanmaktadır. 24 maaş olarak da bilinen bu imkan ile, evlenen kız çocuğuna 24 maaş tutarında ödenek verilmektedir.

Cenaze Yardımı

Yaşamını yitiren kişinin adına eğer 360 günlük sigorta primi ödemesi yapılmış ise 5 yıl içerisinde cenaze yardımı alınabilmektedir. Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne cenaze yardımı başvurularında bulunan kişiler için 716 TL ödeme yapılmaktadır.

İş Göremezlik Maaşı

Meslek hastalığına yakalanan, iş kazaları sonucu yaralanan sigortalılar hastaneden rapor almak durumundadır. Kişinin istirahat sürecindeki ödemeleri devlet eliyle yapılmaktadır. SGK tarafından verilen iş göremezlik ödeneği günlük en az 85 TL’dir. 1 aylık süreç boyunca SGK’nın kaynak sağladığı iş göremezlik ödeneğinin 2 bin 558 TL’nin altında olamayacağı düzenlenmiştir.

Sigortalı Aileye Emzirme Ödeneği

Anne veya babadan herhangi birisi sigortalı ise, SGK İl Müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvuru yaparak emzirme ödeneği alabilir. Ancak bunun için doğum sonrasında en geç 5 yıl içerisinde başvurulmalıdır. Tek seferlik bir ödeme olan emzirme ödeneği 2019 yılı için 180 TL oldu.

Yolluk Ödeneği

Ölümcül hastalıkların tedavisi gibi zorunlu sebeplerle farklı bir hastaneye sevk edilen bireye SGK İl Müdürlükleri tarafından yolluk yardımları verilmektedir.

Doğum İzni Ödemeleri

Yeni doğum yapan bir birey doğum öncesinde ve sonrasında olmak üzere toplam 112 gün izin kullanır. Sigortalı anneler çalışmadıkları bu süre zarfında da maaşlarını alabilmektedir. Ancak bunun için doğum öncesindeki bir yıllık süreç içerisinde 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı ve annenin işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni parası, asgari ücretli bir anne için 6367 TL’ye tekabül etmektedir.


Son Güncelleme: 08.02.2019 17:51
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler