02 Şubat 2019 Cumartesi 00:56
Devlet Tarafından Vatandaşa Verilen 10 Farklı Maddi Destek
Takip Et:

Devlet eliyle vatandaşlara pek çok farklı kanaldan maddi destek olanakları sağlanmaktadır. İşte kamu eliyle vatandaşlara sağlanan 10 farklı maddi destek olanağı;

Prim Eksiği Tamamlama Desteği

Devlet, emeklilik için yeterli primi tamamlayamayan sigortalılar için destek sağlıyor. Gerekli prime ulaşamayan bireyler o süre zarfında ödemiş oldukları primi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan isteyebiliyor. Ancak bunun için SGK Merkezleri’ne giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu desteğin sağlanabilmesi için yaş ve sigorta süresini tamamladığı halde yeterli primin olmaması şartı aranmaktadır.

Yaşlılık Maaşı

Halk arasında 2022 maaşı olarak da bilinen yaşlılık maaşı, sosyal güvencesi olmayan ve maddi olanaksızlıklar yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanmaktadır. Aylık geliri 607 Türk Lirası’nın aşağısında olan bireyler mal müdürlüklerine veya defterdarlıklardan başvuru evrakı almalıdır. Bir sonraki adımda ise kaymakamlığa başvuru yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun durumu yeterli bulması halinde aylık 601 TL ödeme yapacaktır.

Engelli Bakıcılarına 1305 TL Maaş

Devlet, bakıma muhtaç ve engelli olan kimselerle aynı evde yaşayanlara evde bakım ücreti vermektedir. 1305 TL olarak belirlenen bu tutardan yararlanılabilmesi için bakıcılık yapan kişinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine başvurması gerekmekte.

Bakımı yapılacak kişiye bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınması ve raporda ağır engelli yazması halinde aylık 1305 TL ödeme sağlanıyor. Ancak bakıcılık görevini üstlenen kişinin aylık gelirinin 1219 TL’den fazla olmaması şartı aranıyor.

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımı


Yüzde 40 veya daha yüksek derecede engelli ve sosyal güvencesi bulunmayan yaşlılara Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü 817 TL aylık veriyor. Anne ve babası olmayan ve bakıma muhtaç çocuklara da aynı imkan sağlanmaktadır. Bu ödenekten faydalanan bireyler sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Ancak bu ödeneğin alınabilmesi için kişinin hiçbir beliri olmaması gerekmektedir.

Yetim Kız Çocuklarına (24 Maaş)

SSK veya Bağ-Kurlu anne veya babasını kaybeden kız çocuklarına SGK tarafından 24 maaş ödenecek sağlanmaktadır. Yetim maaşı alan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda SGK tarafından 24 maaş tutarında bir ödenek sağlanıyor. Bu ödenekten faydalanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmekte.

İş Göremezlik Parası

Çalıştığı işyerinde meslek hastalığına yakalanan veya doğum sebebiyle çalışamayacak durumda olan bireylere iş göremezlik ödeneği verilmektedir. İş kazası geçiren sigortalı birey hastaneden rapor alarak bunu işverene teslim eder. İşveren raporu en geç 4 gün içerisinde sisteme işlemelidir aksi takdirde işletmeye ceza yazılır. Meslek hastalığıyla karşı karşıya kalan birey SGK tarafından iş göremezlik maaşı almaya hak kazanır. Günlük ödeme minimum 85 TL olarak belirlenmiştir. Bağ-Kur veya SGK güvencesiyle istihdam edilen bireyler alabilmektedir.

Sigortalı Anne-Babaya Emzirme Parası

SGK, sigortalı olarak istihdam edilen anneye eğer değilse babaya emzirme ödeneği sağlamaktadır. Yeni doğum sonrasında ebeveynler en geç 5 yıl içerisinde SGK İl Müdürlüklerine başvurmalıdır. Aksi takdirde bu ödenekten faydalanamazsınız. Bir seferliğe mahsus olmak suretiyle yapılan bu ödeme 180 TL’dir.

Yolluk Yardımı

Sağlık problemleri gibi acil durumlarda başka bir hastaneye sevk edilmesi gereken bireye yolluk yardımları yapılmaktadır. SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Prim Ödeyene Doğum İzni Parası

Sosyal güvence ile çalışan annelere doğum öncesi ve sonrasında toplam 112 gün izin kullanma hakkı tanınır. Çalışmadıkları süre zarfında da SGK tarafından ödeme yapılır. Ancak bu hakkın doğabilmesi için annenin doğum öncesindeki son 1 yıl içerisinde minimum 90 gün sigorta primi yatırmış olması gerekir. Annenin halen çalışıyor olarak görünmesi gerekmekle birlikte asgari ücretli bir anneye sağlanan tutar 6367 TL’dir.Son Güncelleme: 02.02.2019 00:56
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler