29 Ekim 2020 Perşembe 20:18
Devlet destekli elektrik üretiminden nasıl faydalanılır! GES projesine teşvik ve hibe desteği!
Takip Et:

Son yıllarda güneş sistemlerinin kurulum alanını gördük. GES teşvikleri halen devam etmektedir. Enerji, devlet arazisine ve özel araziye kurulan güneş panellerinden elde edilmektedir. Güneş panellerinin enerji üretimi yatırımcılar için popüler bir meslek haline gelmiştir. Güneş enerjisine yatırım yaparak elektrik üretimi desteği almayı ümit eden girişimciler tarafından yapılan bir araştırma, devletin 2020 yılına kadar güneş enerjisinden teşvikleri uygulamaya devam edeceğini, güneş sübvansiyonlarının şartlarının neler olduğunu, 2020'de teşvik verilen illerin ve çatı üstü enerji üretimi için nasıl teşvik elde edileceğini gösteriyor.

Yenilenebilir Enerji Hibe Destekleri 2020

Günümüzde organize sanayi bölgeleri ve artan üretim nedeniyle elektriğe olan bağımlılığımız artıyor. Ülkenin birçok köşesine barajlar, asmalar ve solaryum sistemleri kuruldu. Bu durumun en önemli nedeni, ülkenin elektrik kaybını ortadan kaldırarak üretimi teşvik etmektir. Bu, kendi enerjinizi üretme çabasıdır. Böylelikle yatırımcının işi varken devlet müşteri olarak elektrik üretimini satın alır. Bu sayede güneş enerjisi çiftliği sahipleri de para kazanabilir.

Güneş Enerjisi Hibelerini Hangi Kurumlar Veriyor?

 • Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV’nin Yeni Çevre Destekleri) Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri alanlarında destek verilmektedir. 

KOSGEB Enerji Verimliliği Destekleri

KOSGEB, enerji verimliliği alanında geri ödemesiz hibe desteği sağlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler enerji verimliliği 5627 Sayılı Kanun yetkisine sahip firmalardan elde edeceklerdir.

 • Detaylı ön araştırma hizmetleri,
 • VAP projeleri için danışmanlık ve enerji yöneticisi eğitim hizmetleri alanlarında destek sağlar (verimliliği artırmak için proje desteği).

Bu durumda yukarıdaki hizmetlerden yararlanmak isteyen tüccarlar KOSGEB enerji üretimi için başvurabilirler. KOSGEB'in enerji üretimi alanındaki desteği 3 yıl sürüyor. Bu destek, onay aşamasından sonra yürürlüğe girer. KOSGEB, birinci ve ikinci bölgeler için% 50 hibe sağlamaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölgelerde desteklenen tüccarların hibenin% 60'ını almasını umuyoruz.

KOSGEB güneş desteğinin üst sınırı 30.000 liradır ve geri ödemesizdir.

Ön Etüt Çalışmasında Verilen Destek Miktarları:

 • 200-500 TEP için 1.500 TL.
 • 501 ve üzeri için 2.000 TL.

Detaylı Etüt İçin Miktarlar:

 • 200-500 TEP için 15.000 TL.
 • 501 ve üzeri için 20.000 TL.

Verimliliği arttırıcı proje destek miktarı:

 • 200-500 TEP için 3.000 TL.
 • 501 ve üzeri için 5.000 TL.

Enerji Yöneticisi Eğitimi desteği:

 • 200 ve üzeri için 3.000

Tarım ve Orman Bakanlığı %50 Hibe Desteği Verecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2021-31 Aralık 2025 tarihleri ​​arasında yürütülen tarıma dayalı ekonomik yatırım kapsamında kırsal alanlarda ekonomik, sosyal ve altyapının gelişmesini sağlamak, tarımsal ve tarım dışı faaliyetlerin artırılması İstihdam fırsatları, tarım ürünlerinin işlenmesi için geliri artırmak ve farklılaştırmak, sabit yatırım durumunda, proje bazlı finansman tavanının% 50'si yenilenebilir enerji, jeotermal ve biyogazdan ısı veya lisanssız elektrik üretimini desteklemek için yatırılacaktır. Güneş ve rüzgar enerjisinden lisanssız elektrikle üretilen tesis ve tesislere kırsal kalkınma yatırımı sunulacaktır.

TTGV Güneş Enerjisi Destekleri


Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenmektedir. Vakfın temel amacı, enerji verimliliğini artırmak için yatırımın önündeki mali engelleri aşmaktır. Bu durumda TTGV faizsiz kredilerle enerji verimliliğini destekliyor. Ayrıca TTGV, yüksek enerji maliyetlerini düşürmeyi ve bu alandaki projeleri uzun vadeli ve uygun koşullarda desteklemeyi hedeflemektedir. Ayrıca çevre dostu teknolojilerin uygulanmasıyla ustalarımızın (KOBİ) rekabet gücünü artırmayı hedeflemektedir. TTGV, 1,5 yıldır enerji tasarrufu yatırımını destekliyor. Sağlanan miktar 1 milyon ABD dolarıdır ve alt sınır 100.000 ABD dolarıdır. Vakıf, proje bütçesinin yarısının% 50'sine kadar faizsiz kredi sağlayabilir.

(GES) Elektrik Enerjisi Üretimine Verilen Desteğin Geri Ödemesi;

Toplam yatırım geri ödeme süresi 4 yıldır. Bu dört yıldan önceki yıl ödemesiz dönemdir. Kredi herhangi bir faiz talep etmemektedir. Kredinin geri ödemesi 4 yıl içinde 36 taksitle yapılacak. Hizmet bedeli olarak TTGV, destek miktarının% 6'sına ihtiyaç duyar. Vakıf, inovasyon ve / veya ileri teknoloji uygulamalarının yanı sıra bu alanda destek arayan şirketlerde yerli teknoloji ve ekipman kullanımına değer veriyor. Enerji panellerinin montajı özel arazide veya devlet arazisinde yapılabilir.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finans Programı (TurSEFF Destekleri)

Programa dahil olan ortak bankalar aşağıdaki gibidir;

 1. Vakıflar Bankası,
 2. Denizbank
 3. Garanti Bankası,
 4. Akbank

Türkiye Kalkınma Bankası Enerji Üretimine Devlet Destekleri GES Projelerine Teşvik ve Hibe

Türkiye Kalkınma Bankası özel sektörü, enerji üretiminde yenilenebilir enerji ve hizmet yatırımlarına, yani malların enerji verimliliğine, inşaat maliyetlerinin finansmanına ve ilgili danışmanlık hizmetlerine yatırım yapma ihtiyacının farkındadır. Dünya Bankası'nın enerji verimliliği kredisi 50 milyon ABD dolarıdır. Kredi tutarı, yatırım tutarının% 75'ini karşılayabilir. Proje en az% 15 öz sermaye istiyor.

Avrupa Yatırım Bankası

Avrupa Yatırım Bankası da bu alandaki özel sektör yatırımlarını desteklemektedir. Projenin mali tutarı% 50, ancak maksimum kredi tutarı 25 milyon Euro.

Onlarla birlikte Türk Ticaret Bankası projenin düzenlediği enerji verimliliği planına finansal destek sağladı. Türkiye İş Bankası kredi projesi araştırması ve enerji verimliliği kalkınma kredisi adına iki mali yardım programı sağlamıştır. İlk yıl anapara geri ödemesi yok. Beş yıllık dönem. En iyi faiz oranını kullanın. Araştırma proje planında 50.000 TL limit belirlendi.Son Güncelleme: 29.10.2020 20:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler