Dar gelirli ve asgari ücretle çalışana 20 yıl vadeli düşük faizli konut kredisi

Dar gelirli ve asgari ücretle çalışana 20 yıl vadeli düşük faizli konut kredisi

Dar gelirli ve asgari ücretle çalışıp ev sahibi olmak isteyen kişilere müjdeli haber geldi. Dar gelirli ücretle 20 yıl vadeli düşük faizlerle konut kredisi alacak. Bu sayede konut sektörünün de canlanması hedefleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’yi kur – faiz – enflasyon sarmalına almak için her şeyin denendiğini üç büyük kur atağı yaşandığını hatırlatarak, tüm kurumların güçlü bir duruş sergilediğini belirtti. Bakan Albayrak “Son bir yılda TÜFE’de yüzde 25, ÜFE’de yüzde 45-46 seviyesinden; ekim ayı itibarıyla TÜFE’de 8,55, ÜFE’de yüzde 1,70 seviyelerine inerek, hakikaten çok tarihî bir netice ortaya koyduk. 15 aylık olağanüstü dönemi, tahminlerden çok daha az hasarla, çok daha kısa sürede geride bıraktık. İnşallah daha da iyi olacak” dedi.

Samsun’a bir ziyarette bulunan ve esnaflarla bir araya gelen Bakan Albayrak, dar gelirli ve ekonomik durumu iyi olmayan kişilere konut müjdesi verdi. Şu ana kadar uygulanmış faiz oranlarından daha düşük bir faiz oranının uygulanacağını söyleyen Albayrak,” Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile, kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle, bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak çalışma hazır” dedi.

Berat Albayrak TOKİ’nin de içerisinde yer alacağı modelin ev tipleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm detayları bu ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarını söyledi. Bunun diğer sektörlere de olumlu yansımalarını olacağını söyleyen Albayrak, “sosyal adalet noktasında, sektörler, yan sektörler, iktisadi faaliyetlerin güçlendirilmesi noktasında, bu önemli adımı inşallah başlatıyoruz. Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla, kamu bankalarımız başta olmak üzere devreye aldığımız kredileri güçlendirerek devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

%0,99 ile Büyük Talep Artışı

Türkiye’deki ipotekli konut satışları, 0,99 kampanyasının başladığı Eylül ayında, bir önceki döneme göre %410 oranında artmıştı. 57 bin 811 adet konut için kredi alınmıştı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 11 bin 330 adette kalmıştı.