Çalışan anneye 650 TL kreş yardımı başvurusu bugün başlıyor! Çalışan anneye kreş yardımına kimler nasıl başvurabilir?

Çalışan anneye 650 TL kreş yardımı başvurusu bugün başlıyor! Çalışan anneye kreş yardımına kimler nasıl başvurabilir?

Çalışan annelere kreş yardımı geliyor. Müjdeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi. Çalışan anneye kreş yardımına kimler nasıl başvurabilir? Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır? Çalışan anneye 650 TL kreş yardımı başvurusu bugün başlıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere önemli bir müjde verdi. Artık çalışan anneler, çocukları için kreş yardımı alabilecek. Kreş yardımı çocuk başına 650 TL olacak. Desteğe başvurular bugün başlıyor. Destek en fazla 24 ay sürecek. Desteğin kapsadığı iller ise Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya ve İstanbul olarak belirlendi. Bu illerde çalışan ve çocuklarını kreşe gönderen anneler, kreş yardımına başvuruda bulunabilecek.

Çalışan annelere büyük bir destek geliyor. Müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi. Piyasada çalışan kadın sayısını artırmaya teşvik amacıyla "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" kapsamında çalışan annelere 650 TL kreş yardımı yapılacak. Proje kapsamında belirtilen illerde çalışan anneler bu yardıma başvurabilecek.

Gerçekleştirilen proje kapsamında her çalışan anneye 100 euro, yani 650 TL kadar kreş yardımı yapılacak. Söz konusu yardım en faz 24 ay sürecek. Başvurular bugün başladı.

Proje Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’yla Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından ortak bir çalışma çerçevesinde yürütülüyor. Belirtilen illerde çocuklarını kreşe gönderen ve aynı zamanda çalışan annelere 100 euro’luk bir maddi destek sağlanacak. Çocukların 0-60 ay arasında olması gerekiyor. Ayrıca projeden 4/a’lı anneler yararlanabilecek.

Çalışan anneye 650 TL kreş yardımı başvurusu bugün başlıyor! Çalışan anneye kreş yardımına kimler nasıl başvurabilir?

SGK’ya Dekont Verilmesi Gerekiyor

bugün başlıyor. Başvurusunu yapıp destek almaya hak kazanan anneler 24 ay boyunca bu yardımı alabilecek. Destek almaya hak kazanan anneler Halk Bankası üzerinden TL ve euro hesabı açtırmak zorundadırlar. Destek paraları da bu hesaba yatırılacaktır. Kreş, anaokulu veya gündüz bakımevlerine banka kanalıyla ödeme yaptıklarına dair dekontları SGK’ya sunmaları sonrası, yapılacak kontroller neticesinde SGK tarafından ödemeler annelerin banka hesaplarına yapılacak. Yaklaşık 10 bin 250 kadar anne bu destekten yararlanacak.

Denetlemesi Yapılacak

Desteğin kapsadığı iller Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Elazığ, Malatya ve İstanbul olarak belirlendi. Başvurusunu yapacak annenin bu illerden birinde ikamet etmesi gerekmektedir. Ayrıca kreşe gönderdiği bir çocuğunun da olması gerekiyor. Destek, haftanın bazı günleri, sabahtan öğleye kadar veya düzensiz şekilde bu kreş veya anaokullarına giden çocuklar için değil, tam süreli, haftanın bütün günlerinde kreş, anaokulu veya gündüz bakım evlerine giden çocuklar için destek sağlanacak. Projeden yararlanacak olan annelerin çocuklarının kreşe gidip gitmediği de denetleme altına alınacak.

Kreş Yardımının Yanında Kırtasiye Desteği de Var

Proje kapsamında yaklaşık 13 bin anne destekten yararlanacak. Bu annelere ilk ay kreş yardımının yanında kırtasiye desteği de verilecek. Bu destek de 100 euro olacak. Eğer anne sayısı 13 binin üzerine çıkarsa destek kesilecek.

Çalışan anneye 650 TL kreş yardımı başvurusu bugün başlıyor! Çalışan anneye kreş yardımına kimler nasıl başvurabilir?

Aylık Gelir 5 Bin 116 Lirayı Aşmamalı

Kreş yardımı başvuruları bugün saat 14:00 itibarıyla başlayacak. Başvuru yapacak annelerin adresine girerek ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. E-devlet üzerinden erişim sağlayan ve ön kayıt bilgilerini sisteme yükleyen annelere kesin kayıt tarihi için randevu verilecek. Kesin kayıt, randevu saati ve tarihi projenin yürütüldüğü ofisler tarafından belirlenecek. Buna göre yardımdan yararlanmak isteyen annelerin aylık gelirinin brüt asgari ücretin iki katını (5.116 TL) aşmaması gerekiyor.