Bir Sıfır Eksik, Çok Sıfır Fazla

Bir Sıfır Eksik, Çok Sıfır Fazla

Ordu'da dövme sanatçısı olarak çalışan Mustafa Gedikli sahte para sandığı parayla köşeyi döndü. Hatalı basıldığı anlaşılan para için koleksiyonerler 30 bin TL'yi bulan teklifler sunuyor.

Olay Ordu'nun Altınordu ilçesinde yaşandı. Hollandalı bir turistin dövme sanatçısı Mustafa Gedikli'ye ödeme olarak verdiği 100 TL'lik banknota değerinin tam 300 katı kadar ödeme teklif edildi. Nedeni ise paranın hatalı basılmış olması. 100 TL'lik banknottaki basım hatası nedeniyle, para koleksiyonerleri tarafından paha biçilemezken, Mustafa Gedikli'deki bu para için 30 bin TL'yi geçen tekliflerin verildiği öne sürülüyor. Gedikli, kendisi de para koleksiyonuna başladığı için bu fiyata 100 TL'lik banknotu satmayı düşünmediğini öne sürüyor.

BİR SIFIR EKSİLDİ DEĞERİ KAT KAT ARTTI

Ordu'nun Altınordu ilçesinde dövme sanatçısı olarak kendi iş yerini çalıştıran Mustafa Gedikli'ye Hollandalı bir müşterisinden gelen 100 TL, normal 100 TL'lik banknotlardan farklı. Gedikli, aldığı kağıt banknotu ilk başta sahte sanıyor ancak daha sonra biraz araştırma yapınca böyle kusurlu paralar için çok yüksek meblağlarda ödemelerin yapıldığını öğreniyor. Merkez Bankası'nın hatalı olarak bastığı ve piyasaya çıkan para sayısı oranı ise oldukça düşük olmakla beraber, şuana kadar sadece 10 TL'lik bir banknotta kusur bulunduğu biliniyor. Bu durum paranın koleksiyon değerini yükseltirken, Gedikli'ye koleksiyoncuların ulaştığı ve çok yüksek meblağlarda ödeme teklifleri sundulları biliniyor. İlk bakışta sahte gibi görünen hatalı paranın sağ üst köşesindeki "100" sayısının bir sıfırı eksik ve kusurlu bir görüntüsü var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.