BDDK'dan 100 Bin Dolar Üzerine 24 Saat Ayarı

BDDK'dan 100 Bin Dolar Üzerine 24 Saat Ayarı

BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda bugün itibariyla devreye girecek uygulamayla gerçek kişiler tarafından yapılan 100 bin dolar üzerindeki döviz alımı işlemleri bir gün gecikmeli hesaplarına geçecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bugün itibariyle uygulamaya koyduğu 100 bin dolar üzeri işlemlerle ilgili döviz alımı konusunda vermiş olduğu kararla ilgili bir açıklama yaptı. BDDK tarafından yapılan açıklamada "Reel döviz talebi olan tüzel kişilere ve 100 bin dolardan (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişilere yönelik hiçbir kısıtlama içermemektedir" ifadeleri kullanıldı.

Kararın amaçlarının günde birden çok al-sat yaparak dövizi hareketlendirenlerin etkili olduğu belirtilen açıklamada, “Karar sadece dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesini gerektirmektedir. Sadece reel döviz ihtiyacı olmadığı düşünülen gerçek kişilerin gün içinde birden çok kez döviz alım-satım yaparak piyasa yapısallarında meydana getirdiği gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçlamaktadır. Reel döviz talebi olan tüzel kişilere ve 100 bin ABD dolarından (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişilere yönelik hiçbir kısıtlama içermemektedir. Ayrıca, Bankacılık Kanunu dahil ilgili hukuki metinlerimiz, yerli yabancı bütün tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini güçlü şekilde koruyacak uluslararası standartlara uyumlu düzenlemeler içermektedir.” ifadelerine yer verildi.

BDDK'nın kararıyla gerçekleştirilecek bu uygulama kapsamında 100 bin dolar dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek. Döviz satımında ise bekleme süresi olmayacak; satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

Son zamanlarda Türkiye'de yaşayan yerleşikler, döviz alımlarını hızlandırdığı görülüyordu. Bloomberg'in verilerine göre ise bu yıl 20 milyar döviz alımı gerçekleştirildi, bu da toplamda döviz mevduatını 180 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye yükseltti.