Basit usul vergi ödeyen esnafa vergi indirimi geliyor

Basit usul vergi ödeyen esnafa vergi indirimi geliyor

Devlet esnafa yapılan yardımlara bir yenisi daha ekledi. Basit usul vergi ödeyen esnafa vergi indirimi geliyor. Esnaflar basit usulde vergi indiriminden nasıl faydalanabileceklerini araştırmaya başladı.

Devlet korona virüs salgını nedeniyle birçok yarımda bulunuyor. Vatandaşlara yapılan yardımların yanı sıra devlet esnafa destek olmak amacıyla vergi indirimlerini yapıyor. Küçük esnafın zor günler geçirdiği şu günlerde yetkililer Esnaf Vergi İndirimi paketini hazırladı. Esnaflar indirimden nasıl faydalanacaklarını araştırmaya başladı.

Vergi nedir?

Vergi, devletin kamu hizmetlerinde harcamak için vatandaşlardan doğrudan veya dolaylı bir şekilde aldığı paradır. Burada dolaylı olarak alınan vergi hizmet ve malzeme alımı sırasında olurken, doğrudan alınan vergi ise emlak, taşıt gibi vergilerdir. Vergi hususunda anayasada maddeler yer alması nedeniyle vergiyle mükellef olan kişilerin vergileri vermemesi durumunda haklarında adli işlem uygulanmaktadır. Vergi vermek, bir vatandaşlık görevidir. Devlet bazı durumlarda vatandaşlardan aldığı vergileri düşürür ve vergi indirimine gider.

Vergi indirimi

Vergi indirimi öncelikli olarak engelli bireylere verilir. Engelli bireylerde uygulanan vergi indirimleri kişinin engel oranına göre değişmektedir. Engellilerin dışında basit usulde vergi veren esnaf, zanaatkar ve benzeri vergi mükellefleri de bazı durumlarda vergi indirimlerinden yararlanır. Vergi indiriminden faydalanmak için engelli yakınları indirimden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmelidir. Vergi indirimi başvurusunda bulunurken sizden nüfus cüzdanı, 3 fotoğraf ve dilekçe yazmanız istenecektir. İstenen evrakların tamamlanmasının ardından vergi dairesine veya defterdarlığa başvuru yapılmalıdır. Bu sırada yararlanılacak olan indirim engel oranına göre değişmektedir. Buna göre oranlar şu şekildedir;

  • Birinci Dereceden Engelliler İçin 1.400 TL
  • İkinci Dereceden Engelliler İçin 790 TL
  • Üçüncü Dereceden Engelliler İçin 350 TL

Birinci derece engelliler en az %80 oranında engelli olan kişilerdir. İkinci derece engelliler en az %60, üçüncü derece engelliler ise en az %40 oranında engel oranına sahip olmalıdır.

Basit usul vergi

Gelir vergisine sanat ve ticaret ile ilgilenen kişiler tabidir. Bu kişiler kazancın belirlenmesine göre ikiye ayrılır. Basit usulde gelir vergisine tabi olanlar ve gerçek usulde gelir vergisine tabi olanlar olarak ikiye ayrılan bu kişiler için basit usulde olanlar ticari kazanca göre hesaplanır. Basit usulde vergiye tabi olanlar gerçek usule göre daha avantajlıdır. Buna göre basit usulde vergiye tabi olanların avantajları;

  • Vergi tevkifatı yapılamaz ve muhtasar beyanname verilmez.
  • Geçici vergi ödenmez.
  • Mükelleflerin teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisnadır.
  • Ticari kazancın tespitinde amortismana tabi iktisadi kıymet alımları ve satışları dikkate alınmaz.
  • Engellilik indiriminden faydalanabilirler.
  • Defter tutulmamaktadır.
  • Ticari kazançlarına yıllık 8 bin TL değerinde indirim yapılmaktadır.

Yukarıda belirtilen avantajlar basit usulde vergiye tabi olan kişiler için geçerlidir. Engellilerin yanı sıra bu avantajlardan faydalanmak isteyenlerin ilk yolu basit usulde vergiye mükellef olmaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.