Banka Müdürü Ne Kadar Maaş Alır? Banka Müdürlerinin Maaşları

Banka Müdürü Ne Kadar Maaş Alır? Banka Müdürlerinin Maaşları

Günümüzde bankacılık sektörü oldukça cazip bir sektördür. Haliyle banka müdürlerinin maaşlarının ne kadar olduğu sürekli merak edilmektedir. Ancak banka müdürü olabilmek için sektörde fazlasıyla yol kat etmek gerekir.

Bankacılık mesleği dünyada olduğu gibi ülkemizde de beğeni kazanmış ve ilgi uyandıran bir meslektir. Bankacılık mesleğinin kendi bünyesinde de farklı iş kolları ve meslek tanımları bulunmakta.

Bankacılık mesleğinde çalışmak isteyen sayısı da oldukça fazladır. Bankacılık mesleğinin de diğer meslek dallarında olduğu gibi farklı kademeleri var. Müdürlükten gişe memurluğuna kadar pek çok kademeyi barındıran bankacılık sektöründe, kurum içerisinde terfi hakkı kazanmak her çalışanın temel amacıdır. Bundan dolayı bankalarda müdür olmak isteyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Hem maaş bakımından hem de statü bakımından pek çok avantaj sağlayan banka müdürlüğü, banka çalışanların hedefleri arasından bulunmaktadır.

Bankacılık mesleği için üniversitelerde bu sektöre yönelik bölümler açılmaya başlandı. Ayrıca iktisadi ve idari birimleri fakültesi mezunları da bankacılık mesleğine fazlasıyla ilgi göstermektedir. Ancak bankacılık sektörüne en yakın bir bölümü tercih etmek en doğru tercih olacaktır.

İyi bir üniversite ve iyi bir bölümden mezun olan kişiler, bankacılık sektöründe iyi bir kademeden göreve başlayabilirler. Banka müdürlüğü olabilmek için sektörde tecrübe gerekir. Fakat kaliteli bir eğitimin ardından banka müdürlüğüne adım atabilmek daha kolay olacaktır.

Banka Müdürü Olabilmek İçin Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

Bankacılık sektörüne adım atmak isteyen kişiler iktisat, alışma ekonomisi, işletme, maliye ve ekonomi gibi bölümlerde eğitim almak gerekmektedir. Bankacılık alanındaki temel eğitimler bu bölümlerde verilmektedir. Ayrıca direk olarak bankacılık ve finans bölümleri de, bankalara çalışan yetiştiren bölümlerdir.

Ancak bu bölümlerden mezun olan kişilerin hepsi banka müdür olamaz. Burada iş çalışana ve çalışanın azmine kalıyor. Kendisini iyi yetiştiren, bankacılık sektöründe bilgi sahibi kişilerin, kurum içi yükselme sınavları sayesinde banka müdürü olma şansını elde edebilirler.

Bankacılık Sektöründeki Avantajlı Bölümler

Bankacılık alanında her pozisyon yükselmek için avantajlı değildir. Ancak en düşük seviyeden bankacılığa başlayan kişilerin bu sektörde yüksek seviyelere gelmesine engel teşkil eden bir durum yok. Öncelikle bir devlet bankası veya özel banka olsun, çalışanların başka bankalarda iş bulması oldukça kolaydır. Yani bir gişe görevlisinin bir başka bankaya müdür olarak transfer edilmesi mümkün değildir. Fakat kısa süre içerisinde daha üst rütbelere gelmek mümkündür.

Banka Müdürlerinin Maaşları

Banka müdürleri, devlet bankaları ve özel bankalarda faklı miktarlarda maaşlar almaktadır. Bu maaşlar ortalama 8 bin TL ile 22 bin TL arasındadır. Bu maaş aralığı düşünüldüğünde günümüz için oldukça uygun bir maaş. Ancak banka müdür olabilmek için sektörde çok fazla yol kat etmeniz gerekir. Fakat özel bankalarda terfi işlemleri daha çabuk ve kolay gerçekleşmektedir. Bu konuda kişinin donanımına ve çalışma azmine bağlıdır.