Banka kredi ve kredi kartı borcu 3 ay erteleyenler ne kadar faiz ödeyecekler? Bankaların erteleme faiz oranları

Banka kredi ve kredi kartı borcu 3 ay erteleyenler ne kadar faiz ödeyecekler? Bankaların erteleme faiz oranları

Koronavirüs salgını nedeni ile bankalardan gelen açıklamalar sonucunda vatandaşların bu zor dönemde ekonomik sıkıntıya girmemesi için kredi ve kredi kartı borçlarını üç ay ertelemek için işlemler başlatmıştı. Vatandaşlar bankadan gelen bu adımdan sonra başvurularda bulunmaya başladılar. Borçların ertelenmesi ile ilgili yeni bir açıklama daha geldi. İşte tüm detaylar...

Tüm dünyada yaşanmaya devam eden koronavirüs salgınından dolayı birçok işyerlerinin kapatılması ile ailelerin bu zor dönemlerinde ekonomik sıkıntıya düşmemesi için bankalar kolaylık sağlamak amacı ile geçtiğimiz günlerde yeni bir paket düzenlediğini açıklamıştı. Bu pakette hem bireysel hem de ticari olan müşterilerin kredi ve kredi kartı ödemelerinin üç ay süre ile ertelenmesi yer almaktadır. Kamu bankaları ise bu üç aylık dönem sürecinde hesaplanacak olan faiz tutarı ile kalan ödemeleri bölerek ödeme imkanında kolaylık sağlayacak. Birkaç banka ise kredi kartı ve kredi mevduat hesabına olan borçları taksitli ödeme planı hazırlayarak üç ayın ardından on iki veya da yirmi dört ay olarak vadeli ödeme imkanı hazırlamaktadır.

Bankalardan alınmış olan bilgilere bakacak olursak; ödemelerinde zorluk yaşayan şirket ve firmalara bunların yanında da bireysel olan müşterilere de tüm kredi taksitlerini faiz ve anaparayı üç ay erteleme söz konusu yaşanacak. Müşterilere altı ay ödemesiz olarak yine on iki ay veya da yirmi dört aya kadar vade imkanı sunulacak. Bu erteleme işlemleri için cari faiz oranları uygulanarak öteleme söz konusu haline gelecektir.

Ödemelerin Mart, Nisan, Mayıs ayının ertlenmesi ile bu üç ayın ödemesiz dönem olarak adlandırılacağı söylenmektedir. Bu üç ayın ardından sonra ise ödemeler Haziran ayında yeniden başlatılacak. İşte detaylar...

BDDK, Nihai vadenin uzatılmasının önünde ki engeli kaldırdı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredilerde yer alan taşıt ve tüketici kredilerinde de anapara, faiz ve taksit ödemeleri için yapılacak olan erteleme başvurularının oluşturulmuş olan orjinal vadenin sınırlayıcı olmayacağını dair karar aldı. Bu taksit ertelemeleri yapılmakta iken nihai vadenin ise uzatılması ile ilgili olan engel kaldırıldı.

Birkaç özel banka ise ertelenmesi söz konusu olan güncel dönem faiz tutarının tamamını üç ay süresi içinde ödenmeyeceğinden dolayı ilk ödeme taksiti geldiğinde birçok müşteriler bu miktarları ödemede zoruluk çekebilecekler.

Diğer birkaç banka ise kredi kartı ve kredi mevduat hesabı borçlarını da taksitli ödeme planı oluşturarak üç ay ödemesiz dönemin ardından 12 yada 24 ay vadeli olarak ödeme imkanı sağlanacak.

Erteleme durumu için yeni taksit miktarı!


Bankalar tarafından hazırlanmış olan paket sonucunda kredi taksitlerinde erteleme olacağında banka müşterilerine maliyetinin sonucunda neler olacağı müşteriler tarafından merak edilmektedir. Mesela, 10 TL olarak bir borcun 60 ay vadeli olarak düşündüğümüz taktirde yüzde 1,05 faiz oranını baz alarak tüketici kredisi kullanılması ile hesaplanmış olan aylık taksit tutarı da 238 TL olarak belirlendi.

Bankalar tarafından yapılmış olan üç ay erteleme konusunda da mevcut olan borcun üç ay ötelenmesi ile ilk üç ay için ödenmesi istenilen 318 TL tutarında ki faiz ücreti taksit ile veya da vadeli olarak ayrı ayrı ödenebilecek.

Ertelenmiş olan mevcut borcun bu üç ayın ardından ilk taksit ile ödeneceği zaman erteleme dönemi takibi ile ilk taksit borç tutarının 500 TL üzerine çıkabileceği söz konusudur.

10 TL olan bir tüketici kredinin ödeme tablosu:

Toplam geri ödemeİlk taksite ilave edilen faiz farkıTaksit tutarı
Mevcut kredi14.215---238
3 aylık faizin ilk taksitte alındığı 3 aylık öteleme14.440318244
3 aylık faizin vadeye eşit yayıldığı 3 aylık öteleme14.4400253

Borç erteleyen bankalar hangileridir?

Akbank:

Akbank, bireysel ve tüzel olan müşterilerin 30 Nisan tarihine kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri için başvuru yapılması taktirinde mevcut koşullar ile 30 Haziran tarihine kadar mevcut olan borç ötelenecek.

Albaraka Türk:

Tüm başvuruda bulunmuş olan ticari ve bireysel müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar olan taksit ödemelerini 2 ay süre ile erteleyecek.

Altenatif Bank:

Müşterilen başvuruda bulunmasının ardından tüzel ve bireysel müşterilerinin, 30 Nisan tarihine kadar kredi ana para, faiz ve taksit ödemelerini düzenlenmiş olan koşullar içersinde 30 Haziran tarihine kadar öteleyecek.

Denizbank:

Tüm dünyaya yayılmış olan koronavirüs salgını nedeni ile müşterilerin ekonomik sorunların aşılması amacı ile ve bu dönemde zorluk çekmemeleri adına bireysel ve ticari müşterilerden talep alınmış olan 30 Nisan tarihine kadar anapara, faiz ve taksit ödemeleri 30 Haziran tarihine kadar ötelenecek.

Emlak Katılım:

Bu banka, bireysel olan ve kurumsal olan tüm müşterilerinin 31 Mart tarihine kadar yapmaları gereken taksit, ana para ödemelerinde erteleme fırsatı sunmaktadır. Bu erteleme işleminin ardından banka, müşterilerinin durumlarına göre uygun vadeli yapılandırma planı hazırlayacak.

Emlak Katılım, ödemesiz olarak geçirilecek olan bu dönemi altı aya kadar uzatmış olan banka bazı durumlar karşısında on iki aya kadar da uzatabilecek. Bunun yanında ise kurumsal müşterilerinin ihtiyaçları olması halinde de Şubat ayının sonunda yer alan istihdamlarını koruma ile üç aylık çalışan maaş gideri olarak ek limit verecek.

Garanti BBVA:

Koronavirüs salgını nedeni ile alınmış olan tedbir ve önlemlerin kapsamında müşterilerinin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran tarihine kadar öteleyecek.

Garanti Bankası, bireysel müşterilerinin tüketici kredilerinde ve ek hesaplarında bulunan ödemelerinde üç ay ertelemesinin yanında ek olarak müşterilerinin kredi kartı borcunda ki ödemelerinde de esneklik gösterilecek.

Halkbank:

Halkbankası 31 Mart tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşterilerin, bu döneme dair gerçekleşmesi gereken ödemelerini erteleyecek.

Esnaf ve sanatkarların başvuruda bulunmaları halinde kullandıkları kredilerin Nisan, Mayıs, Haziran aylarında vadeli olarak gelecek olan anapara ile faiz ödemelerinde bulunan vadelerden itibaren koyulmuş olan üç ay süre ile faizsiz olarak ertelenecek. Ödemelerinde sıkıntı yaşarak ekonomik soruna düşen müşterilere ise altı aya kadar ödemesiz olan dönemlede kredilerini uygun vadeli olarak yapılandıracaklar.

Ödemesiz olarak geçecek olan bu üç ay dönemini faaliyette olan sektörlere ise 12 aya kadar uzatabileceğini açıkladı. Halkbank, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan birçok firmaların kurumsal kart limitlerini otomatik olarak arttıracak.

İş Bankası:

Müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar ihtiyaç duymasından dolayı taksit ve faiz ödemelerinde 30 Haziran tarihine kadar erteleyecek.

Korona virüs salgını nedeni ile bu zor günlerde ekonomik sıkıntı yaşanmasından etkilenmiş olan turizm şirketleri, lojistik firmaları, AVM'ler ve birçok perakende sektörünün ödemesiz dönemin dahilinde banka tarafından tüm desteğin sağlanacağını açıkladı.

İş Bankası bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay dönem sürecinde öteleme imkanı sağlayacak.

Kuveyt Türk:

Uzun zamandır tüm dünyayı etkilemeye devam eden koronavirüs salgınından dolayı birçok sektörün faaliyet göstermesi ile tüzel olan müşterilerin oluşmuş olan ekonomk sebeplerden dolayı ve talep etmesi halinde Nisan ayının sonuna kadar olan taksit ödemeleri, anaparalarında 3 ay ertemele yapılacaktır.

Koronavirüs salgını nedeni ile maddi açıdan etkilenmiş olan sektörlerin faaliyet gösteren firmalarda çalışan bireysel müşterilerin başvuruda bulunmasının ardından konut, ihtiyaç ve araç finansmanının nisan sonuna kadar olan taksit ödemeleri, anapara ve kar paylarını 3 ay erteleyecek Kuveyt Türk, salgından etkilenen tüm müşterilerin ihtiyaç duyması veya talep etmesi halinde kredi kartı borçlarını 3 ay öteleyecek.

OdeaBank:

Koronavirüs salgını nedeni ile ödeme de zorluk çeken tüm müşterilen başvuru talebinde bulunması ile 30 Nisan tarihine kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran tarihine kadar erteleyecek.

Olumsuz şartlar koşul nedeni ile ihtiyacı olan sektörlere banka aracılığı ile gerekli olan tüm desteğin yapılacağı açıklandı.

QNB Finansbank:

Günümüzde yaşanan olumsuzsuz şartlar nedeni ile maddi zorluğua düşen müşteriler için güncel olan ödemelerinde 3 ay erteleme yapılacaktır.

Dönem bazında etkilenmiş olan birçok sektöre de altı ay ila bir yıl olarak ödemesiz bir şekilde yapılandırma imkanı sunuculacaktır.

Şekerbank:

Koronavirüs salgınından dolayı etkilenmiş olup maddi zorluk yaşanmasından kaynaklanarak 30 Nisan tarihine kadar olan anapara ve taksit ödemelerinde 30 Haziran tarihine kadar erteleme işlemi gerçekleştirilecek.

Şu anda sağlık sektöründe çalışmakta olan kişilerin mevcut bireysel kredi ve kredi kartı borçları için başvuruda bulunmaları itibarince Haziran ayına kadar erteleme işlemi yapılacaktır.

Şekerbank tarafınca hazırlanmış olan paket kapsamında, KOBİ'lere de sunulacak olan pakette maaş ödemelerini bu banka aracılığı ile yapan kişilere üç aylık maaş ödemesi kapsamında ayrıyetten kredi imkanı sunulacaktır. Şekerbank'ın POS cihazı üzerinden ödeme yapan işletmelerin başvuruda bulunmaları ile Nisan ayının sonuna kadar olan POS işlemi yapan işletmelerinin ertesi gün olan komisyonsuz kullanımları yapılacaktır.

TEB:

Kişilerin ödeme sıkıntısı çekmesi sebebinden dolayı başvuruda bulunmaları halinde 30 Nisan tarihine kadar olan anapara ile faiz ödemelerinde üç ay erteleme yapılacaktır.

Türk Eximbank:

Firmalardan gelen talepler doğrultusunda kredi ödemeleri üç ay ile altı ay arasında uzatılacak. Bu koşulda ihracatçıların faiz ödemelerinde ise altı ay erteleme yapılacağını belirtmiş olan Türk Eximbank, reeskont kredilerinin bir yol olan vadelerinin azami iki yıla kadar çıkaracak.

Türkiye Finans:

Koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan maddi zorluklar açısından müşterilerin başvuruda bulunması talebi ile kredi ödemeleri 30 Haziran tarihine kadar ertelenecek. Personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelere limitleri söz konusu olarak üç aylık maaşları kadar yine üç ay ödemesiz olarak 24 ay vadeli olarak fon imkanı verilecektir.

Vakıfbank:


31 Mart devre sonu faizleri de dahil olarak 30 Haziran tarihine kadar olan kredi taksiterinde ödemelerin gerçeklemsi amacı ile uygun imkanlar sağlanacak. VakıfBank, turizm ve toplu taşıma dahilinde yaşanan olumsuzluklar durumunda en çok etkilenen sektörlere özgü kredileri, 12 aya kadar ödemesiz olarak gerçekleştirilecektir.

Vakıf Katılım:

Vakıf Katılım bankası bireysel ve kurumsal olan müşterilerden gelen başvuru ve taleplerin üzerine 30 Haziran tarihine kadar olan taksit ödemelerinde kolaylık gösterilecektir. Firmaların vergi ve SGK gibi kamusal ödemelerinde de kolaylık sağlamak amacıyla 3 ay ödemesiz olarak, 12 aya kadar taksit imkanı sunacak.

Yapı Kredi:

Bireysel ve tüzel olan tüm müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar olan tüm ödemelerinin olumsuz şartlar nedeni ile kolaylık sağlamak adına 30 Haziran tarihine kadar erteleyecek.

Ziraat Bankası:

Ziraat Bankası, 31 Mart tarihinde ödenmesi gereken tüm güncel olan taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin başvuru ve taleplerinden kaynaklı olarak yapılacak olan ödemeleri erteledi.

İşletme sermayesi için ihtiyaçlarını karşılamak amacından dolayı banka kurumsal kredi kartı ve DBS limiti kullanan müşterilerin kurumsal kart limitlerinin artırılması için tedbirlerini uygulayacak.

Ziraat Katılım:

Banka, tüm ticari ve bireysel müşterilerin başvuruda bulunmaları durumunda 31 Mart tarihine kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinde kolaylık sağlamak adına erteleme gerçekleştirecek.

Türkiye’nin ve dünyanın nabzını tutan haber sitesinin mobil uygulamasını hemen indir! -

Hiçbir haberden geri kalmak istemiyorsan, hadi sen de şimdi Facebook grubumuza katıl, gündemi her an takip et!

Günün önemli başlıkları ve detayları hakkında merak ettiklerini artık Twitter’da da öğrenebilirsin! Gursesgazetesi Twitter hesabını Takip Et.