Banka kredi faiz oranları Merkez Bankası faiz indirim kararından nasıl etkilenecek? Banka faizleri düşecek mi?

Banka kredi faiz oranları Merkez Bankası faiz indirim kararından nasıl etkilenecek? Banka faizleri düşecek mi?

TCMB faiz indirimi kararı sonrası banka kredi faiz oranları Merkez Bankası faiz indirim kararından nasıl etkilenecek ve banka faizleri düşecek mi? Merkez Bankası, repo faiz oranında 325 baz puan indirime gitme kararı aldı.

Yurt içi ve yurtdışı piyasalarının merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı bugün tamamlandı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı beklentileri karşılayacak şeklinde sonuçlandı. Piyasalar TCMB toplantısında 250 ila 450 baz puan faiz indirimi beklemekteyken alınan kararla 325 baz puan indirim yapıldı.

TCMB bir hafta vadeyle repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirme kararı alarak yüzde 19.75’ten yüzde 16.50 seviyesine çekti.

Faiz indirimleri devam edecek açıklaması

TCMB, Temmuz ayında politika faizlerini yüzde 4.25 seviye geriye çekerek yüzde 24’ten yüzde 19.75 olarak güncellemişti. 4.5 yıl ara sonrasında ilk kez faiz indirimi yapan TCMB faiz kararına piyasalardan da olumlu geri dönüşler alınmıştı.

Doların faiz kararına ilk tepkisi olumlu oldu

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında dolar bir anda 5.75 seviyesinden 5.66 TL seviyesine geriledi. Faiz indirimiyle Euro 6.2754 TL’ye gerilerken, İngiliz sterlini ise 6,9971 TL seviyesine düştü. Kararla birlikte altın yüzde 1.37 oranında düşerek gram altının fiyatı 273.1194 TL seviyesine güncellendi.

İyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor

Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrasında iktisadi faaliyetlerdeki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiği belirtildi. Yılın ilk yarısı itibariyle ihracatın büyümeye olan katkısının sürdüğü belirtilirken, yatırımların zayıf seyrini koruduğu ve özel tüketimin kademeli olarak katkısını artırdığına yer verildi.

Küresel büyüme görünümünde gözle görülür zayıflamaya karşın, rekabet gücünde yaşanan gelişme etkileriyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürdü ve turizmde güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler aracılığıyla iktisadi faaliyeti destekledi. İlerleyen dönemlerde iktisadi faaliyetin sektörel yayılım miktarını iyileştirdiği ve enflasyonda yaşanan düşüş eğiliminin yanı sıra finansal koşullarda görülen iyileşmeyle ekonomide kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörüldü.

Küresel piyasada para politikaları genişliyor

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetlerin zayıflaması ve enflasyona ilişkin aşağı yönlü risklerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının para politikalarını genişletme hamlesinde bulunduğuna yer verildi. Bu gelişmekte olan ülkelerin finansal varlıklarına yönelik talep ve risk iştahını desteklerken, dış ticaret kanadıyla oluşturulabilecek etkinlerin yakından takip edildiği duyuruldu.

TCMB faiz kararının kredi faiz oranlarına etkisi olur mu?

Merkez Bankası’nın bir önceki toplantıda faiz oranını yüzde 19.75’e çekmesiyle birlikte başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka faiz oranlarını geriye çekmişti. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank başta konut kredileri olmak üzere diğer kredi türlerinde de indirime gitme kararı almıştı.