Banka kara listesinden çıkmanın kolay yöntemleri

Banka kara listesinden çıkmanın kolay yöntemleri

Bankaların kredi hizmetlerinden faydalanan ancak ödemelerini gerektiği gibi yapmayan müşteriler bankalar tarafından kara listeye alınabilmektedir. Kara listede olan vatandaşlar banka kara listesinden çıkmanın kolay yöntemleri hakkında araştırma yapmaktadırlar. İşte kara listeden çıkma yöntemleri…

Ülkemizde binlerce kişi bankalar tarafından verilen hizmetlerden faydalanmaları sonrasında ödemelerini gerektiği gibi yapmadıkları için kara listeye alınmışlardır. Kara listeye alınan vatandaşlar nasıl kara listeden çıkabileceklerini merak etmekte ve araştırmaktadırlar.

Kara Listeden Çıkmanın Kolay Yolu

Kara listedeki vatandaşların Merkez Bankası tarafından tutulan ve bireysel krediler ile çek ve senetlere dair belgelerin tutulduğu bir veri tabanında bilgileri yer almaktadır. Kara liste devamlı olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından farklı olarak tutulan kredi notları ile karşılaştırılmaktadır.

Bankalara ödenmeyen kredi ve kart borçları 2 sene ya da 3 sene sonra varlık yönetimi şirketlerine belirli ücretler karşılığında devredilmektedir. 2019 senesi Ekim ayından itibaren varlık yönetimi firmaları tarafından tahsil edilmiş tutar 51 milyar TL olmuştur. Varlık yönetimi şirketleri borçlarını ödemek isteyen vatandaşlara pek çok kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kara listede olan müşterileri de kara listelerden çıkarmaktadır.

90 Gün Yasal Süre Var

Planların dışında meydana gelen nakit ihtiyaçlarında bankalar ilk olarak tercih edilen kurumlar olmaktadır. Krediler ve kredi kartları ile müşterilerine hizmet veren bankalardan alınan hizmetler kimi zaman geri ödenememektedir. Bu durumda yasal bir süreç uygulanmaya başlanmaktadır.

Bu yasal süreçte ilk olarak bir borcun 90 gün boyunca ödenmemesi ile başlıyor. Banka bu süre içinde borçlu olan müşteriyi sözlü ve yazılı şekilde uyarıyor. Bu süre içinde borca gecikme faizi ekleniyor.

Bu süreç Kredi Kayıt Bürosuna raporlanıyor ve elbette müşterinin kredi notu bundan kötü etkileniyor. Avukatlık olan borç dosyaları 2-3 sene içinde tahsil edilmediği takdirde varlık yönetim şirketlerine aktarılıyor.

Varlık Yönetim şirketleri BDDK’da aldıkları lisans ile yine BDDK’nın denetimi altında faaliyetlerini sürdürüyor. Bu firmalar 2 milyondan fazla kişinin 4 milyon tane borç dosyasını çözüme kavuşturmak için değerlendirmeye almış durumda. Şimdiye kadar 1 milyon dosya çözüme kavuşturuldu bile.

Borçlar Nereden Nasıl Öğrenilir?

90 günlük yasal sürecin sonrasında borçlu kara listeye alınmaktadır. Varlık yönetim şirketleri bu süre boyunca Kredi Kayıt Bürosu’na bilgi vermeye devam etmektedir. Bu durum, borcun devredilmesine rağmen halen kişinin kara listede olmaya devam etmesine neden oluyor. Borçların sorgulanması için bankalar ile iletişime geçilebilmektedir. Aynı zamanda aşağıdaki mail adresine mail atılarak da bilgi alınabilmektedir.

  • yonetim@varlikyonetim.org.tr

Kara Listeye Nasıl Girilir? Nasıl Çıkılır?

Kara listeye giriş az öncede söylediğimiz gibi borçların 90 günlük yasal süreç içerisinde ödenmemesi durumunda girilebilmektedir. Asıl mesele kara listeden çıkıştır. Kara listeden çıkış yapılabilmesi için de kayda alınan bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Uzun süre boyunca kara listede kalınması ve borçların ödenmemesi kişilerin gelecekte kredi kartı bile alamamalarına neden olabilmektedir. Zira bankalar kredi notları düşük müşterilerine hizmet vermekten çekinmektedirler.

Ödemelerde Kolaylık

Dosyası bankadan çıkan ve varlık yönetim firmalarına giden müşterilerin bankalara göre daha esnek ödeme koşulları altında ödeme yapabildikleri bilinmektedir.