Banka kara listesindekiler nasıl kredi çeker? Kara listeden çıkma yolları

Banka kara listesindekiler nasıl kredi çeker? Kara listeden çıkma yolları

Bankadan kredi çekmek, her zora düşen vatandaşın aklına gelen ilk yöntemdir. Fakat bazı durumlardan dolayı kara listeye düşenler kredi çekebiliyor mu? Bankaların kara listesinde olan kişiler nasıl kredi çeker? Kara listeden çıkma yolları nelerdir? Tüm soruların cevabı haberimizde…

Borçlarını zamanında ödemeyen ve haklarında yasal takip süreci başlatılan kişiler bankaların kara listesine girmektedir. Peki, bu kişiler bankadan kredi çekebilir mi?

Kara Listede Olanlar İçin Kredi Çekme Yolları

Kara listedeki kişilerin kredi alma ihtimalleri çok azdır. Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin sayılarının artması sebebiyle kara listeye girenlerin sayısında da artışlar yaşanmıştır. Kara listeye giren kişilerin ise borçları ödeyebilmek amacı ile akıllarına ilk gelen çözüm yolu genelde kredi çekmektir. Fakat yapılan incelemelere göre kara listede yer alan kişilere kredi çıkması ihtimali çok düşüktür.

Kara liste nedir?

Kara liste, somut bir liste olmayıp borçlarını zamanında ödeyemeyen ve haklarında yasal takip süreci başlatılan kişilere halk arasında kullanılan bir terimdir. Belli bir süre içinde ödenmeyen borçlar için kişiler hakkında yasal takip süreçleri başlatılır. Kişilerin önceki zamanlarda bir yasal takip sürecine girmiş olmaları ya da zaten bir yasal takip süreci geçiriyor olmaları kredi notunda düşüşe neden olmaktadır. Kredi notu çok düşük ve hakkında yasal takip işlemi yürütülen kişiler için halk arasında “kara listede yer alma” tabiri kullanılmaktadır.

Kara listeye nasıl girilmektedir?

Kredi kartı ya da çekilen kredinin ödemesi için belli bir süre belirlenir. Bu belirtilmiş olan zamanda ödemesini yapmayan kişiler, kara liste içinde yer almaya bir adım daha yaklaşmış olurlar. Yapılmakta olan her geç veya eksik ödeme kredi notunun düşmesine neden olur. Kişinin kara liste içine girmesini en çok yaklaştıracak olan olay ise kişi hakkındaki yasal takip sürecinin başlatılmasıdır. Yasal takip süreci, birbirini izleyecek 90 gün boyunca ödeme yapılmaması durumunda bankaların alacaklarını yasal yollar ile tahsil edebilmeleri için başlatmış oldukları sürece verilen addır. Yasal süreç içine girildiği takdirde kredi notunda ciddi bir düşme olmakta ve kara liste içine girilmektedir.

Kara listeden çıkma yolları nelerdir?

Kişilerin kara listeden çıkabilmek için yapmaları gereken ilk şey bankalara olan tüm borçların ödenmesidir. Borç ödenmedikçe kara listede kalınmaya devam edilecektir ve bankaların sunmuş olduğu pek çok hizmetten faydalanılamayacaktır. Ayrıca tüm borçlar ödense dahi bankalar kişilerin daha önceleri yasal süreçten geçtiğini görebilmektedir. Tüm borçların kapanmasını üzerinden 5 sene geçtiği zaman tamamıyla kara listeden çıkılabilmektedir. Bununla birlikte bu süre içinde tekrardan finansal ürünler kullanılarak kredi notu arttırılmasının yolu aranmalıdır.

Kara listede olan kişiler ev, ihtiyaç ya da taşıt kredisi çekebilirler mi?

Sicilinde leke olan kişiler hiçbir kredi türü için başvuru gerçekleştiremezler. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK)bu konu ile ilgili kesin yaptırımlar uygulamaktadır. Kara liste içindeki kişiler, bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden kesinlikle yararlanamamaktadır. Ayrıca bu kişilere kredi kartı ya da kredi gibi hizmetlerden yararlanma imkânı sunan bankalara da yaptırım uygulanmaktadır.

Kara listede yer alan birisi nasıl kredi alabilmektedir?

Merkez bankasının kara listesinde olan ve kredi almak isteyen kişiler, 5 sene süreyle bankaların sunmuş olduğu kredi ile kredi kartı hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Ama kredi notunun düşük olması ile kara listede olmak birbirine karıştırılmamalıdır. Kredi notu düşük olan kişilere kredi vermekte olan bankalar aracılığıyla bu kişiler kredi alabilmektedirler. Ancak kara listede yer alan kişilerin kredi kullanılması için yalnızca birkaç yolu vardır. Bu yollar şu şekildedir:

-Kredi notunun 1500 ve üzerinde olması,

-Kefil göstererek kredi çekilmesi

-İpotekle kredi çekilmesi

-Nakit para karşılığında kredi çekilmesi

Kefil göstererek kredi çekilmesi

Kara listede olan kişiler kefil göstererek kredi kullanma imkânına sahiptir. Kefil, borç sahibinin borcunu ödememesi halinde muhatap olunacak ve borcun tahsil edileceği kişidir. Kefil, kredinin ödenmemesi riskini düşürmektedir. Bu durumda kefilin iyi olması kredinin alınmasında hayati önem taşımaktadır. Gereken koşulları sağlayan ve kredi notu iyi olan bir kefille bankaya başvurulduğu takdirde kredi alınabilmektedir.

Nakit karşılığında kredi alınması

Kara listede yer alıp, nakit para vererek kredi çekilmesi kredi notunun yükseltilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Önek vererek açıklanacak olursa; 10 bin TL kredi çekmek isteyen biri ilk önce bankaya 10 bin TL para getirmektedir ve bu parayı krediyi kullandığı sürece ipotek ettirmektedir. Borç ödenip bittiğindeyse ipotek kaldırılarak borçlu olan kişi parasını alabilmektedir. Kara listeye giren sonrasında durumunu düzelten kişilerin kredi notunun yükseltilmesi için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

İpotekli kredi nedir?

Kara listede olan kişilerin kullanabileceği yöntemlerden bir diğeri de ipotekli kredidir. Bu hizmet, kara listedeki kişilerde özel olarak kullandırıldığı için her bankada herkes için uygulanan bir seçenek değildir. İpotekli kredi, sicili bozuk olan ve kredi çekmeyi düşünen kişilerin üzerine kayıtlı olan değerli malların bankaya teminat olarak gösterilmesiyle kullanılır. Eğer bu kişilerin kendilerine ait bir mal varlıkları bulunmuyorsa ipotekli kredi çekilmesi mümkün değildir.