Asgari ücretliye kurban bayramı ikramiyesi ödenecek mi? 2020 Emekli Kurban Bayramı ikramiyeleri ne kadar yatacak?

Asgari ücretliye kurban bayramı ikramiyesi ödenecek mi? 2020 Emekli Kurban Bayramı ikramiyeleri ne kadar yatacak?

Emekli maaşlarına yapılan zamların ardından Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Emeklilere her sene 2 defa olacak şekilde bayram ikramiyesi verilmektedir. Bunun yanı sıra asgari ücretlilere de Kurban Bayramı ikramiyesi ödenmesi gündeme geldi.

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından emekli maaşlarına yapılacak zamlar belli oldu. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine senede iki kez olacak şekilde zam yapılmaktadır. Ayrıca emekli vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramı’nda olacak şekilde yılda iki defa bayram ikramiyesi verilmektedir. Bu yılın ilk ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesinde emeklilere ödenmişti.

Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

Milyonlarca emekliye 1000 TL şeklinde ödenecek olan Kurban Bayramı ikramiyesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Emekli maaşlarına yapılan zamların ardından bayram ikramiyelerinin de Temmuz ayı içerisinde ödeneceği tahmin ediliyor.

Asgari Ücretliye Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Asgari ücrete bağlı olarak çalışan kişiler için şu anda Bayram ikramiyesi kararı çıkmadı. Asgari ücretlilere Bayram ikramiyesi ödemesinin yapılmaması bekleniyor.

Asgari ücretlilere emekli ve memurlar gibi senede iki defa zam uygulanmamaktadır. Ancak Meclise sunulan yeni kanun teklifinde asgari ücretlilerden vergi alınmaması teklif edildi. Eğer bu kanun meclisten geçerse asgari ücretlilere ödedikleri vergi kadar zam uygulanabilir.

Şu anda asgari ücretle maaş aşan kişilerden 375 TL vergi kesilmektedir. TBMM’de görüşülen kanun teklifi onaylanırsa bu ay içinde asgari ücretlilere vergi iadesi yapılacak.

Asgari Ücret Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Asgari ücret hesaplaması brüt ve net maaş olacak şekilde yapılmaktadır. Brüt maaştan vergi gibi kesintilerin yapılması ile birlikte net maaş hesaplanmaktadır. Net maaş SGK işçi primi, gelir vergisi ve damga vergisi kesildikten sonra belli olmaktadır.

Ayrıca asgari ücret miktarı çalışanın evlilik durumu ve çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu yıl uygulanan net asgari ücret miktarı 2 bin 324 TL 70 Kuruştur.

2020 Yılı AGİ Miktarı

- Bekar 220,62 TL

- Evli ve eşi çalışmayan 264,85 TL,

- Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu 297,85 TL

- Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu 330,94 TL

- Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu 375,07 TL

- Evli ve eşi çalışan 220,62 TL

- Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu 253,72 TL

- Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu 286,82 TL

- Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu 330,94 TL,

- Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu 353 TL

- Evli ve eşi çalışan 5 çocuklu 375,07 TL,