Asgari Ücretliler İçin Şaşırtan Benzetme

Asgari Ücretliler İçin Şaşırtan Benzetme

Milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı görüldü. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat, asgari ücretle geçinmek için sihirbaz olmak gerektiğini belirtti.

2019 yılı asgari ücret için ikinci toplamı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Genel Sekreter Akansel Koç’un katıldığı görüldü. Çalışma Genel Müdürü, toplantı öncesi basın açıklamasında bulundu. Önder, yılbaşına kadar çalışmaların yapılacağını ve asgari ücrette en iyi rakamın sunulmasının amaçlandığını dile getirdi. Toplantının ülkeye hayırlı olmasını dileyen Önder sözlerini noktaladı ve 2 saat süren toplantı başladı.

Toplantı bittikten sonra hükümet temsilcileri, işçi ve işveren temsilcileri basına açıklamada bulundu. Hükümet temsilcisi Önder, iyi bir toplantı olduğunu ve karşılıklı olarak diyalog içerisinde bir toplantı gerçekleştiğini söyledi.

Hemen Hemen Paralel Gidiyor

İşçi tarafını temsil eden Türk-İş Genel Eğitim Sekteri de açıklamalarda bulundu. Irgat, işçilerin bütün şartlarının göz önünde bulundurulduğunu ifade etti. Toplantının gidişatının, TÜİK ile hemen hemen paralel olduğunu anlatan Irgat, rakamla ilgili de konuştu.

2018 yılı için belirlenen asgari ücretle geçinenlerin adeta sihirbaz olduğunu anlatan Irgat, haftaya daha iyi neticeler alınacağını anlattı. İşveren tarafı ise, enflasyonla mücadele programının desteklenmesi gerektiğine ve yatırımcıların ve işsizlerin düşünüldüğünü kaydetti.