Asgari Ücret Talebi Yine Gündemde

Asgari Ücret Talebi Yine Gündemde

Cumhuriyet Halk Partisi, 2019 yılı için asgari ücrette vergilerin kaldırılmasını öngören çalışma başlatmıştı. Çalışma tamamlandı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdi.

CHP, geçtiğimiz günlerde 2019 yılı için asgari ücret çalışmalarını gündeme getirmişti. Asgari ücretle çalışan vatandaşın sırtından vergi yükünün alınması için yapılan çalışmalara muhalefet kanadından destek açıklamaları gelmişti. CHP, hazırladığı çalışmada asgari ücretin gelecek yıl 2 bin 200 Türk Lirasına çıkarılması için talepte bulundu.

Çalışmalarını kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na sunan CHP, gündeminde Cumhurbaşkanlığı karanamelerinde değişikliğine de yer verdi. CHP’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifinin kabul edilmesi halinde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren brüt asgari ücret 2 bin 200 TL olacak.

Asgari Ücret Yarı Yılda da Belirlenecek

Asgari ücretle çalışan vatandaşlara zam her yılbaşından sonra yapılmakta. CHP’nin hazırladığı teklife göre, asgari ücret en geç altı ayda bir belirlenecek. Bunun yanında işçilerin gıda, konut, giyim ve ulaşım konusunda ihtiyaçlarının daha uygun şekilde karşılanabilmesi için bir endeks oluşturulacak.

İşçilere, asgari ücretin altında ücret ödemesine müsaade edilmeyecek ve işyerlerine aksi hükümler konamayacak. Teklif maddelerinde, işçilerin maaşını eksik ödeyen işverene işçi sayısına ve zamana bağlı olarak para cezası uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.