Asgari ücret maaşlarına ne zaman zam yapılacak? 2020 Asgari ücret zam oranı ne zaman belirlenecek, maaşlara enflasyon zammı uygulanacak mı?

Asgari ücret maaşlarına ne zaman zam yapılacak? 2020 Asgari ücret zam oranı ne zaman belirlenecek, maaşlara enflasyon zammı uygulanacak mı?

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine zam yapılmasının ardından vatandaşlarımız asgari ücretlilerin ne zaman zam alacağını merak ediyor. 2020 asgari ücretlilerin maaş zammının ne zaman geleceği belli oldu.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşımız asgari ücret almaktadır. Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine zam yapılmasının ardından vatandaşlarımız asgari ücretlilerin ne zaman zam alacağını merak ediyor. 2020 asgari ücretlilerin maaş zammının ne zaman geleceği belli oldu.

Ülkemizde asgari ücret 2020 yılında 2 bin 324 TL oldu. Bilindiği üzere Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına zam yapılacak. Hal böyle olunca asgari ücretliler de ne zaman zam alacaklarını merak ediyor.

2020 Asgari Ücret Zam Ne Zaman?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, asgari ücretle çalışanlarla memur ve memur emeklisi olanların zam durumları farklılık göstermektedir. Çünkü asgari ücretliler işçi, memur ve memur emeklileri de kamu görevlisidir. Memur ve memur emeklilerine Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda 2 kez zam yapılmaktadır. Asgari ücretlilere ise sadece Ocak ayında zam yapılır. Asgari ücretlilerin ocak ayında aldıkları zamlar tüm yıl boyunca geçerli olmaktadır.

Asgari Ücret Zamları Nasıl Belirlenir?

Asgari ücretlilerin maaşlarına yapılacak olan zamlar biraz farklılık göstermektedir. Aralık ayında bir araya gelen İşveren Sendikası ve İşçi Sendikası ile Çalışma Bakanlığı arasında görüşmeler gerçekleştiriliyor. Ay içerisinde 4 kez toplanan heyetler ortak bir karara vararak asgari ücret zammını belirliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.