Arıcılık nasıl yapılır? Arıcılık kârlı mı? Arıcılık kazanç maliyet hesaplaması

Arıcılık nasıl yapılır? Arıcılık kârlı mı? Arıcılık kazanç maliyet hesaplaması

Tarım ve Orman Bakanlığı arıcılık sektörüne destekte bulunacağını açıkladı. Arıcılık sektörüne girecek olanlar arıcılık karlı mı araştırıyor. İşte arıcılık sektörüne girecekler için güncel kazanç maliyet hesaplaması ve arıcılık hakkında bilinmesi gerekenler…

Arıcılık ülkemizde oldukça yaygın bir iştir. Devlet arıcılık sektörüne birçok destekte bulunuyor. Son yıllarda arıcılık sektörüne verilen destekler artmaya başladı. Bu desteklerin artmasıyla birlikte arıcılık faaliyetlerinde artış yaşanmaya başladı.

Arıcılık sektörü oldukça kazançlı bir iştir. Bunda işin zahmetli olması nedeniyle satış fiyatı yüksek olan bal fiyatlarının önemi büyüktür. Arıcılık sektöründe faaliyet gösterenlere 25 Mart 2020 tarihinde yayınlanan genelge ile %80 oranında indirimli kredi verileceği duyurulmuştu. Bu kredi Ziraat Bankası aracılığıyla verilmektedir.

Arıcılık nasıl yapılır?

Arıcılar, arı kovanlarını hazırlar, ana arı üretimi yaparlar. Bu sayede oğul arılar oluşur ve ar sayısı arttıkça meydana gelen arı topluluğunun ihtiyaçları karşılanır. Arıcılık sektöründe bilinmesi gereken temel nokta arılardan korkmamaktır. Ayrıca bu işi yapacak kişilerin arılar hakkına bilgi sahibi olması gerekir. Arıların nasıl beslendiği, nasıl bal ürettikleri, kovan şartlarının bilinmesi gerekmektedir. Arıcılık sektöründe çalışmak için 3 farklı yöntem önerilir. Bu yöntemler;

  • Boş bir kovan alınıp, oğul arıları doldurun.
  • Arıları, tecrübeli olan birinden alın.
  • İlk önce en fazla 3 kovan alın.

Yukarıda belirtilen 3 farklı yöntemi işe başlarken dikkate alın ve buna göre ilerleyin. Arıların çevreye dağılması durumunda onları nasıl toplayacağınız hakkında da bilgi edinmeyi unutmayın. Ayrıca kovanın içerisinde bal ve polenin ayırt edilmesi ile dişi ve erkek arıları çok çabuk fark etmelisiniz. Arıcılık sektöründe kritik dönem bahar aylarıdır. İşe sıfırdan başlayacaklar 5 arıdan oluşan bir çerçeve almalıdır. Arıları çerçeve ile satın alın. Kovan satın almak mantıklı olmaz. Kovan satın alacak kişiler ise sıfır kovan almalıdır.

Arıcılık eğitimi

Arıcılık işine girecek kişilerin belli bilgilere sahip olması gerekir. İlk olarak arı çeşitlerinin bilinmesi gerekir. Arı türleri farklı bölgelere göre farklı verim verir. Bu nedenle kendi bölgenizde en fazla verimi verecek arılarla işe başlamalısınız. Ayrıca arıların bal üretimi yapabilmesi için bulunan çevrede bitki çeşidinin fazla olması gerekir. Polen oranları fazla olan yerlerde daha fazla bal üretimi yapılır. Arıların yaşamında nem ve yağış oranı da oldukça önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada arılara su içirmektir. Arılarda tıpkı insanlar gibi su içer. Bu nedenle bulunduğunuz bölgenin sulak olması önemlidir.

Arıcılık için gerekli olan malzemeler

Arıcılık için ilk olarak arı sandıkları veya kovanları gereklidir. Arı sandıkları kat kat olabilir. Bu sandıkların fiyatı ortalama 300-400 TL’dir. Unutmayın bu kovanlar arıların yaşam alanıdır. Kovanın ardından arı seçimi yapılmalıdır. Bir arı topluluğu alacaksınız. Ana arı fiyatı 40 TL’dir. Bunun ardından korunma kıyafeti almalısınız. Maske ve arıcı kıyafeti ortalama 50 TL’dir.

Daha sonra arıların etrafa yayılmalarını önlem için körük adı verilen kovalardan almalısınız. Körük kovaları 30 TL’dir. Bunların üflemeli olanları da vardır. Üflemeli olanların fiyatı 100 TL’dir.

Bal yapma evresinde ise asıl malzemeler gereklidir. Bal süzme makinesi bunlardan ilkidir. 2’li bal süzme makinesi 500 TL’dir. Bu işlemi çadırda yapmalısınız. Çadır fiyatı ise 200 TL’dir. Arıları kovan geri koymak için yumuşak uçlu süpürgeler almalısınız. Bunların fiyatı ise 8 TL’dir.

Devlet desteklemeleri

Devlet arıcılıkla uğraşan çiftçilere desteklerde bulunuyor. Ancak bu desteklerden yararlanmak için bazı şartlara uyulması gerekmektedir. Bu şartlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Arıcılık faaliyetinin yapılacağı alanın hazır olması,
  • Başvuru yapan kişinin sosyal güvencesinin olmaması ve başka bir işte çalışmaması,
  • Beyan edilen adresin kırsal bölgede olması gerekir.

Belirtilen şartlara uygun olan kişilere devlet Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla 30 TL’ye kadar destek vermektedir. Ancak bu destek ödemelerinden yalnızca Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olanlar faydalanabiliyor. ÇKS kaydı İl veya İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından yapılır.

Bal satışı

İlk aşamada elde edilecek bal ortalama 5 kg olacaktır. Bal fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Karakovan ballarının ortalama fiyatı 250 TL iken, bazı balların fiyatları 50 TL’dir. Bu üretimin kalitesiyle alakalıdır. Bal üretiminde üretici maliyeti düşük olduğundan elde edilecek kar miktarı oldukça yüksek olacaktır. Ayrıca devletin verdiği destekler sonucu işi büyüterek, daha fazla üretim yaptıkça daha fazla kar elde edebilirsiniz.