Aralık 2019 kira artış oranı ve TEFE TÜFE Kasım enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Aralık 2019 kira artış oranı ve TEFE TÜFE Kasım enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

2019 Aralık ayında yapılacak kira artış oranları, Kasım ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla belli olacak. Kasım ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak, TÜİK tarafından açıklanacak olan Kasım ayı enflasyonuyla birlikte, TEFE, TÜFE ve Aralık kira artış oranları belli olacak.

Vatandaşların Kasım ayı enflasyon oranı için bekleyişi sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın enflasyon oranları açıklanmaktadır. Bu enflasyon oranlarına göre kira artış oranları ve milyonlarca memur ve memur emeklisinin alacağı zamlar belirlenmektedir.

Kasım Ayı Enflasyonu Ne Zaman Açıklanacak?

Kasım ayı enflasyonu TÜİK tarafından 3 Aralık Salı günü açıklanacak.

Uzmanların Kasım Ayı Enflasyon Oranı Tahmini Ne?

TÜİK’in Salı günü açıklayacağı Kasım ayı enflasyonuyla ilgili AA Finans 14 ekonomistin katılımıyla bir anket düzenledi. AA Finans’ın Enflasyon Beklentisi Anketi’ne katılan ekonomi uzmanları, Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) %0,75 oranında artış yaşanmasını bekliyor.

AA Finans tarafından yapılan anketin ardından, ekonomistlerin Kasım ayna ait enflasyon tahminlerinin ortalaması %0,75 oldu. Kasım ayı için en az enflasyon tahmini %0,24 olurken, en yüksek enflasyon tahmini ise %,96 olarak kaydedildi.

Ayrıca ankette 2019 sonundaki enflasyon tahminin ortalaması %11,99 olarak kaydedildi. 2019 sonu enflasyon tahminlerinin en düşük oranı %10,70, en yüksek oranı ise %12,52 olarak tahmin edildi.

Kasım ayı enflasyon tahminine göre, Ekim ayında %8,55 olan senelik enflasyonun %10,97’e çıkması bekleniyor. Enflasyon oranlarında Ekim ayında bir önceki aya oranları %2’lik artış yaşanmıştı.