04 Mart 2020 Çarşamba 20:26
Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar listesi
Takip Et:

Tüm bankalar, vatandaşlara kredi verirken, bazı durumlarda verecekleri kredi için tüketiciden kefil veya  teminat isteyebilmekte. Özellikle bu taleplerini, kredi notu orta yada  düşük olan kişilerden sahip oldukları araç veya konutu ipotek olarak göstermesini, ardından kişiye kredi vereceğini tahhüt etmekte.

ARAÇ İPOTEKLİ İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKALAR (GÜNCEL)

Denizbank, TEB, İş Banası, Ziraat Bankası, araç ipotekli kredi veren bankalardandır. Haberimizin içeriğinde ipotekli olarak ihtiyaç kredisinin nasıl alınacağı, hangi koşullar altında vatandaşlara kredi verileceğini ve bankaların verdikleri kredilerin limitlerine değineceğiz.

ARAÇ REHİNLİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar, verdikleri kredileri bireysel tüketici üzerinden verdiği ihtiyaç kredilerinee başvuran kişilerin yaptığı kredi başvuruları sırasında istenilen belgelerin arasında kişinin gelir durumunun yazılı olduğu bordro istemekte ve bu belge başvurunun en önemli olan evrağı olmaktadır. Bankalar, verdikleri kredilerin geri ödemesinin gerçekleşebilmesi ve krediyi güvence almak için kredi başvurusunda bulunan vatandaşların gelir durumlarına bakılarak, krediler bir ödeme planı oluşturur ve kişinin aylık gelir durumunun karşılayabileceği ölçüde kredi limiti ve vadelerindeki aylık taksit ücretlerini ayarlayar. Geri ödeme sürecini kişinin gelirine bakarak ayarlamaktadır.

Bankalar verecekleri krediler için kişilerden talep ettiği gelir durumunu gösteren belge yeterli olmadığı zamanda müşterilerden çoğunlukla diğer bir seçenek olarak kefil isteyebilmektedir. Kefil gelir belgesi de kredi teminatı için kullanacak ve istenilen limitlerde kredi verecektir. Bankaların bir kefil istemediği zamanlarda kişi, adına kayıtlı taşınmaz mal varlığını olan tarla, arsa, ev veya araba gibi mülkiyetlerini, bankaya ipotek olarak gösterebilmektedir.

Bankalar, uzun vadeli ve yüksek limitlerde verdiği krediler için genellikle kullanıcılardan, ipotek isteyerek bu kredi verdiğinden dolayı kişinin, arabası, evi, arsası veya tarlasını alacağı kredi için teminat olarak ipotek göstermesini talep eder. 50 bin lira ve üzerindeki ihtiyaç kredisi başvurularında ise bankalar, araç rehni isteyerek ihtiyaç kredisi verebilmektedir.

2017 yılından bu yana ticari kredi işlemlerinde yapılan son değişimler ile birlikte yeni döneme geçilmiş oldu. Geçilen bu yeni dönem ile birlikte tacir ve esnafların yaptığı ticari finansmani işlemlerinde taşınmaz varlıkların rehininin verilmesinin yanı sıra artık taşınabilir varlıklarını da rehin olarak bırakabilecek. Taşınır malların rehininin kanunu sayesinde makine ve teçhizat, araç, ekipman, aletler, iş makinaları, elektronik haberleşme cihazları ile birlikte bütün elektronik menkul işletme tesisatı, kişilerin bankalardan kredi aldığı esnada, teminat olarak  gösterilebilecek. Bankalardan ihtiyaç kredisi olarak yüksek limitte kredi çekmek isteyen kişiler artık taşınır varlıklarını da bankaya rehin olarak gösterilerek istedikleri limitlerde kredi alabilme şansına sahip olacaklar.

Taşınır malların bankalara rehin olarak bırakılması kanununa göre araç, ekipman, aletler, iş makinalarının yanında, kira gelirleri, meyve veren ağaçlar, tarımsal ürün, alacaklar, hammadde, hayvanlar, sarf malzemesi, lisans ve ruhsatalar, stoklar, fikri ve sinai mülkiyete konu haklar, işletme adı ve ticaret unvanı, ticari plaka, ticari proje, ticari işletme ve esnaf işletmesi, vagon tarzı her çeşit taşınabilen varlıklar daartık bankalara rehin olarak bırakılarak istenilen tutarda kredi çekilebilinecek.

ARAÇ İPOTEKLİ KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

 Araç ipotekli kredi veren bankalar aracılığıyla araçlarını ipotek etmek isteyen ve bunun sonucunda kredi almak isteyen vatandaşlar öncelikle hangi bankadan kredi çekeceklerinin araştırmasını yapmaları gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı ise, bazı bankaların araç ipoteğini kabul etmediği, hangi bankanın araç ipoteğini kabul edeceğini bulmaktır. Bankalar genellikle kredi teminatlarında yapılan yeni değiştirmeler ile birlikte gelen banka mevzuatları hakkında değişikliğe giderek taşınır varlıkların rehininin karşılığında bir kredi kampanyası sunacaklardır.

Genellikle bankalar taşınmaz varlıklar üstünden bir teminat almakta. Bundan dolayı, gelen yeni düzenlemeyle birlikte çeşitli bankadan üzerinize kayıtlı iş makinası, araç ve ekipman tarzı tüm varlıkları rehin olarak gösterdikten sonra vatandaşlar kredi çekebileceklerdir. Şu anda piyasalardaki güncel kampanyalar içerisinde araç ipotek alan tek bankası VakıfBankası’dır ve bu banka 60 aya kadar sunduğu vade seçenekleri ile kredi alabilmenizi sağlar.

VAFIKBANK OTOMOBİL KARŞILIĞI İHTİYAÇ KREDİSİ

Vakıfbank tarafından sunulan, taksitli ihtiyaç kredisi üzerinden verilen ipoteklerin karşılığı olarak taksitli ihtiyaç kredisi vermekte, otomobil rehini karşılığında da taksitli ihtiyaç kredisi ve bireysel işyeri ve arsa ipoteği karşılığında ise de ihtiyaç kredisini kullanıcılarına sağlamaktadır.Vakıfbank üzerinden ihtiyaç kredisi alabilmek için, üzerinize kayıtlı bir aracınızı ipotek olarak bankaya gösterdikten sonra yüksek miktardaki krediye sahip olabilme şansınız vardır. Vakıfbank araç rehini karşılığı ihtiyaç kredisini 60 aya kadar vade imkanı sunarak vermektedir. Sağlanan bu vade imkanında, kullanıcı isterse 60 ay vadeli kredinin geri ödemesinin esnasında ister 3 aylık isterse değişmeli olarak, taksitlerde geri ödeme şeçeneklerini kullanarak ödeyebilmektedir. Düzenli ve sabit bir geliri olan vatandaşların eğer kredi notu yüksek ise gerçek kişilere kullandırılan bu kredinin limiti de sahip oldunan otomobilin marka, tip ve modeline bakılarak bir değer belirlenir ve bu değerin %50’si ile sınırlıdır. Kredinin yıllık efektif faiz oranı % 40.1837′dır.

Krediye başvurmak için gerekli olan evraklar şunlardır;

  • T.C. kimlik belgesi ya da ehliyetin aslı ve fotokopisi
  • Rehin olarak gösterilecek araca ait ruhsat fotokopisi
  • İkametgah belgesi ya da son üç aya ait krediyi çekecek şahsın adına düzenlenmiş olan fatura gerekmektedir.

Bir araç ipoteği gösterilerek kredi veren bankalar çoğunlukla kullanıcılarına yüksek limitli bir ihtiyaç kredisi sunabilmek adına, krediye başvuran kişiden bir teminat istemektedir.  Önceden bankalardan kredi çekmiş ve bu kredinin geri ödeme kısmında bir sorun yaşamış aynı zamanda aylı gelirine göre yüksek miktarlarda kredi talep eden vatandaşlar için bu işlem yapılmaktadır. Kullanıcının araç ipotek göstererek bir kredi alabilmesi için ipotek olarak göstermiş olduğu aracının, istediği kredi tutarına yakın bir miktarda bir değere sahip olması gerekmektedir. Teminat olarak gösterilen aracın kredi tutarını karşılaması gerekmektedir.

Kişilerin bankalardan talep ettiği kredi miktarına göre, teminat olarak gösterdiği araçlarının, istedikleri bu kredi miktarına yakın bir tutarda olması bankalar için oldukça önemlidir. Buna ek olarak bir diğer şart ise araç rehininin karşılığında kredi almak istiyorsanız, sağlanması gereken şartlardan bir diğeri de bu aracın krediye başvuran kişinin üzerine kayıtlı olması gerekmekte. Ayrıca aracın, ruhsatı kredi çeken kişinin üzerine yani araç kredi isteyen kişinin olması, onun üzerine kayıtlı olması gerekmektedir, çünkü bu durum sağlanmadığı zaman başkasının adına kayıtlı aracın ipoteği yapılamaz. Araç ipotekli kredi alındığı esnada krediye mahsuben aracın ipotek olarak gösterilebilmesi için aracın üzerine, herhangi bir rehin veya haciz işlemi uygulanmamış olması gerekir. Aksi halde aracınızı bankalara ipotek olarak gösteremezsiniz.

  • Akbank,
  • İş Bankası,
  • TEB,
  • QNB Finansbank
  • Ziraat Bankası,
  • Halkbank şubelerine başvurabilirsiniz.

Vatandaşların, araç ipoteği göstererek kredi alabildikleri bankaların, kendilerini teminat altına almak istedikleri için kredi başvurusunda bulunanların en önemli şartlardan bir tanesi olan aylık sabit ve düzenli bir gelire sahip olması şartını da bankalar aramaktadır bundan dolayı, bankalar bir gelir beyanında bulunmanızı isteyecektir. Ticari kredi kullanmak isteyen esnaflar ve tacir kişilerin ise vergi ve gelir durumlarını gösteren bordro evkarlarının da eksiksiz bir şekilde tam olması bankaların gerekli olarak gördüğü şartlardan bir tanesidir. Bankaların istedikleri tüm bu şartları eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişilerin yapacağı kredi talepleri kısa bir zaman içinde onaylanmakta ve hızlıca finansman işlemileri yapılmaktadır.


Son Güncelleme: 04.03.2020 20:26
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler