7 banka konut kredi faiz oranlarında indirime gitti! En uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

7 banka konut kredi faiz oranlarında indirime gitti! En uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirim uygulamasının ardından 7 banka daha konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut sektörünün de canlanması bekleniyor. Güncel faiz oranlarında en uygun konut kredilerini kamu bankaları sağlıyor.

Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 325 puan indirim yapmasının ardından, bankalarda faiz indirimleri başladı. Bankaların pek çoğu ticari krediler ve bütün bireysel kredilerde faiz indirimi yaptı.

Merkez Bankasının kararının ardından başta kamu bankaları olmak üzere özel bankalar da ihtiyaç kredisi faiz oranlarını düşürdü. Türk Eximbank’ta da ticari kredi faiz oranlarında indirime gidildi. En büyük faiz düşüşü ise konut kredilerinde oldu.

7 banka Merkez Bankası’nın kararını açıklamasının ardından konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptı. İş Bankası, Akbank, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve kampanyalı kredi ürünü için ICBC konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptı.

Şu andaki en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın kampanyalı ürünlerinde ve bu bankalar kampanyalı ürünler için %0,99 faiz oranı uyguluyor. Özel bankalara arasında ise en düşük konut kredisi faiz oranı %1.14’le Kuveyt Türk’te.

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %1.59’a kadar düştü. Merkez Bankası’nın son iki toplantısında toplam 750 puanlık indirim yapması konut kredisi faiz oranı ortalamasının 320 puan gerilemesini sağladı.

Ayrıca repo faizlerinin düşmesiyle de bankalarda kredi maliyetlerinde düşüşler yaşandı. Yakında bankaların kredi kullandırma koşullarının konut kredisi faiz oranları gibi düşmesi tahmin ediliyor.

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış uzun yıllardır devam ediyordu. Faiz oranlarındaki yükselişin en büyük nedeni döviz kurundaki dalgalanmalardı. Ancak son zamanlarda yaşanan faiz indirimi kararları konut sektörünü de canlandırdı. Kamu bankalarının yanında özel bankalarda da konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut satışlarının daha da artması bekleniyor.

19 Eylül itibariyle en düşük faiz oranlı konut kredisinden 250.000 TL miktarında kredi ve 10 yıl vade verildiğinde, bu kredinin aylık taksit 3500 TL olmaktadır. Kredinin toplam geri ödemesi ise 428.000 TL olmaktadır.