6 farklı banka borç faizsiz ertelenecek!

6 farklı banka borç faizsiz ertelenecek!

Ak Parti gurubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kanun teklifine göre tüm borçlar faizsiz ertelenecek. Vatandaşlarımız hangi borçların faizsiz erteleneceğini merak ediyor. İşte detaylar…

Ak Parti gurubu bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifinde vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bazı konular vardı. Uzun zamandır vatandaşlarımız tarafından beklenen borç erteleme kararında bugün ilerleme kaydedildi. Önceleri teklif olarak sunulan kanun teklifi, komisyonda görüşülmeye başlandı. Komisyon da onay verirse kanun teklifi yasalaşacak ve yürürlüğe girecek.

Bugün Ak Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kanun teklifine göre 6 farklı borcun faizsiz bir şekilde ertelenmesi talep edildi. Konuyla ilgili mecliste geniş kapsamlı görüşmeler yapıldı.

Mart ayıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi İstikrar Kalkanı Paketi’nde koronavirüse karşı ekonomik önlemleri kapsayan maddeler bulunuyordu. Tüm bakanlıklarımız koronavirüse karşı olan mücadelede alınan önlemleri kamuoyuna duyurmuştu. 3 kamu bankası olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, vatandaşlarımızın borçlarını 3 ay süreyle ertelemişti. Alınan önlemler sadece bununla kalmadı. Vatandaşımızı her alanda düşünen devletimiz, birbirinden çeşitli kararlar alarak vatandaşlarımızın bu süreçten en az zararla çıkmasını sağlamaya çalışıyor. Vatandaşlarımız kredi borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesini beklerken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından sonra, önce 3 kamu bankası olmak üzere toplamda 14 banka müşterilerinin kredi borçlarını 3 aylığına erteleme kararı aldı. Artık kredi kartı ya da kredi borcu olan vatandaşlarımız borçlarını 3 ay süreyle erteleyebilirler.

Bu Borçlar Faizsiz Erteleniyor

Koronavirüs nedeniyle geliri olmayan ve banka borçları haricindeki diğer borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza da kolaylık geliyor. Bununla alakalı görüşmeler 14 Nisan tarihinden itibaren Mecliste görüşülüyor. Yapılan görüşmeler sonrasında 6 farklı borca faizsiz erteleme imkanı getirildi. Bu kanun teklifinde koronavirüs nedeniyle işlerinden ücretsiz izne ayrılan vatandaşlarımızı ilgilendiren maddeler de bulunmaktadır. Buna göre ücretsiz izne ayrılan kişilere, işinden ayrılmak zorunda kalanlara ya da işsizlik maaşı alamayan kişilere günlük olarak 39,28 TL ödeme yapılacağı belirtildi. Bu süreçte işinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlarımıza da 1.177 TL ödeme yapılacak.

6 Borç Faizsiz Erteleniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ak Parti grubunun teklifiyle görüşülen kanun teklifine göre 6 farklı borç faizsiz bir şekilde ertelenecek. Bu borçlar:

  • KYK borçları
  • SGK prim ödemeleri
  • Belediye gelir vergisi tevfikat ödemeleri
  • Tarım satış kooperatiflerinin kredi borçları
  • Koronavirüs nedeniyle kapanan iş yerlerinin reklam, ilan ve çevre temizlik vergileri
  • Toplu sözleşmedeki grev ve lokavt süreleri

Bu 6 farklı borç kanun teklifiyle birlikte faizsiz ertelenecek. Ayrıca Tarım satış kooperatiflerinin borçları da 2021 yılına kadar erteleme imkanı doğdu. Bu süre içerisinde çalışmalarını durdurmak zorunda kalan iş yerlerinden de reklam, ilan ve çevre vergileri alınmayacak. Toplu iş sözleşmesi süresi 3 ay uzayacak. KYK borçları 3 ay, SGK primleri 3 ay ve belediyelerin gelir vergisi ödemeleri de 3 ay süreyle ertelenebilecek.

Borç Erteleme Açıklaması

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, koronavirüs nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızın ve esnafımızın 6 farklı borcunu faizsiz erteleme kararı aldıklarını açıkladı. Muş şunları söyledi:

“Koronavirüs nedeniyle bu zorlu süreçte çalışmalarını durduran ya da iş yapamayan işletmelerimizin yıllık bazda ilan ve reklam vergileriyle birlikte çevre temizlik vergilerinin çalışma yapamadıkları bu zorlu dönemde alınmamasını teklif ettik. Çalışmalarını durdurmak zorunda kalan tüm iş yerlerine, tüm konutlara bu dönemde su borçlarının ertelenmesi imkanı sunuyoruz. Belediyeler 3 ay süreyle tüm bu borçları erteleyecek. Yetki belediyelerimizde olacak. 6 borcu faizsiz bir şekilde erteleme imkanı sunan bu kanun teklifimiz toplamda 15 maddeden oluşmaktadır.

Teklif Komisyonda Görüşülüyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un açıklamalarından sonra kanun teklifi meclis komisyonuna dün itibariyle getirildi. Vatandaşlarımızı ve esnafımızı kapsayan bu önemli teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde görüşülecek. Yapılan görüşmeler sonrasında yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilecek olan kanun teklifi, milletvekilleri tarafından yeniden görüşmeye tabi tutulacak. Ardından oylamaya sunulacak ve oy birliği ile kabul edilip yasalaşacak.